Nowy numer 43/2020 Archiwum

Drugi koncert chasyda

Rozpędzona, taneczna, przebojowa, pogodna, pełna światła i uwielbienia. Taka jest nowa płytka Matisyahu.

Wydany niedawno krążek przynosi stare, ale jare kawałki, zagrane z nową, niemal punkową energią. Tygiel pasji, reggae, ska, hip-hopu i korzennych hymnów Izraela. Płomienne psalmy wyrapowane są z prędkością karabinu maszynowego. To druga koncertówka chasyda.

Płyta Live at Stubb’s Vol. II jest bardziej dojrzała niż koncertowa „jedynka”, którą raper w jarmułce zachwycił przed laty świat. Wówczas szeptano o nim raczej jak o dziwaku, sensacyjnym zjawisku (chasyd robi stage diving, rozpędza się i rzuca w falujący pod sceną tłum). Druga część koncertu z niemal bliźniaczą okładką nagrana została po 6 latach już przez cenionego na całym świecie muzyka, gwiazdę wielu festiwali, m.in ubiegłorocznej odsłony rodzimego Open’era.

Wielotysięczna publika znów usłyszała, wplecione tym razem w piosenkę „Youth”, słowa: „Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie, niech uschnie moja prawica”. Słuchajcie tego głośno. W tych riffach i „chasydzkich wersetach” jest sporo światła. Nic dziwnego. Matisyahu należy do chasydów bracławskich. – Radość to wielkie lekarstwo – powtarza za cadykiem Nachmanem – a wszystkie choroby, które spadają na człowieka, biorą się z niedoceniania roli radości.

Matisyahu - One Day (Official Version)
MatisyahuVEVO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także