Nowy numer 25/2022 Archiwum

Abp Szewczuk: Ratujmy Mariupol!

„Miasto Mariupol pokryte jest martwymi ciałami setek, tysięcy ludzi, których nie ma już kto pochować. Dlatego dzisiaj chcę podnieść głos w imię tego heroicznego, umierającego miasta: Ratujmy je! Chrońmy życie!” - zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), w codziennym wideoprzesłaniu w dwudziestym dziewiątym dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Przypomniał, że dzisiaj mija dokładnie miesiąc od rozpoczęcia strasznej wojny Rosji z Ukrainą i narodem ukraińskim. „Wojna, którą już nazywamy Wojną Ojczyźnianą. Wojna, która pochłonęła już tyle istnień ludzkich, przyniosła tyle zniszczeń!" - zaznaczył.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

Zwierzchnik UKGK poinformował, że w tych dniach odwiedza rannych obrońców i rozmawia z nimi. „Pierwsze wrażenie, które dotyka mnie głęboko w moim sercu, jest takie, że u żadnej z nich nie widziałem smutnej twarzy. Kiedy ich witałem, kiedy trzymałem tę odważną dłoń w swoich dłoniach, a cała reszta ciała faktycznie była poraniona, to ten żołnierz, ta osoba, ta kobieta z uśmiechem opowiadała mi o zwycięstwie, o zwycięstwie Ukrainy. Wszyscy prosili o modlitwę, aby jak najszybciej mogli wrócić do walki i znów ramię w ramię ze swoimi braćmi i siostrami bronić naszej Ojczyzny” – powiedział abp Szewczuk i dodał: „Ich twarze, ich oczy, ich prośby promieniują nadzieją na nas wszystkich. Nadzieja, że prawda zwycięży, jest taka, że nawet ranny żołnierz będzie bronił swojej ojczyzny modlitwą, myślą, słowami otuchy i zachęty dla wszystkich, którzy wątpią lub mogą być zdezorientowani”.

Abp Szewczuk poprosił o modlitwę za wszystkich, którzy zostali ranni w tej wojnie.

Zwierzchnik UKGK po raz kolejny zaapelował do wszystkich mężów stanu państw świata, do zwierzchników wspólnot religijnych, Kościołów, wyznań w sprawie „największego bólu dzisiejszej Ukrainy – miasta Mariupola”. "Dzisiaj to miasto potrzebuje korytarzy humanitarnych. Konieczne jest, aby wspólnota międzynarodowa pomogła przebić się przez okrążenie i nieść pomoc humanitarną, jaką mamy, tym, którzy dzisiaj powoli umierają z głodu " – powiedział zwierzchnik UKGK.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama