Nowy numer 17/2024 Archiwum

Tułacz

Za swą odwagę i stawanie po stronie prawdy trzykrotnie zapłacił wygnaniem. Z trzydziestu pięciu lat biskupstwa spędził na wygnaniu aż szesnaście. Był banitą z przyklejoną łatką heretyka.

Pamiętam, jak na warsztatach pisania ikon prowadzący zżymał się, słysząc określenia „prawosławne ikony”. Tłumaczył, że ikona jest dziedzictwem chrześcijaństwa sprzed podziału, Kościoła niepodzielonego, nierozdartego przez doświadczenia historyczne. Dziś hasło: „Cyryl Jerozolimski, święty Kościoła katolickiego, ormiańskiego, koptyjskiego, prawosławnego i anglikańskiego” jest jak miód na serce.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza