Nowy numer 49/2023 Archiwum

Ruszyła bezpłatna, całodobowa infolinia NFZ dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce.

W komunikacie przekazanym w środę NFZ zapewnił, że pacjenci onkologiczni z Ukrainy mogą kontynuować leczenie w Polsce.

"Od środy infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia umożliwi kontakt pacjentów będących obywatelami ukraińskimi, leczonych onkologicznie w Ukrainie, którzy, w związku z działaniami zbrojnymi przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego 2022 r., a tym samym nie mogą kontynuować leczenia w Ukrainie, z ośrodkami, w których będzie mogło być kontynuowane leczenie onkologiczne w Polsce" - czytamy w komunikacie.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

Poinformowano, że kontakt, także w języku ukraińskim, możliwy jest przez całodobową i bezpłatną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590 pacjent może zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy, że przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe, które zostaną przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Następnie w ciągu 2 dni roboczych ośrodek skontaktuje się z pacjentem w celu uzyskania szczegółowych informacji o osobie i przebiegu dotychczasowego leczenia.

W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, która jest gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy.

Infolinia działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne. Zapewnia obsługę pacjentów w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Pacjenci mogą dzięki niej zyskać szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym na temat profilaktyki onkologicznej.

Informacje można także uzyskać przez pocztę elektroniczną, czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama