Nowy numer 21/2022 Archiwum

Chałwa Słonecznikowa

Jest przysmakiem bardzo popularnym na Bałkanach, Ukrainie, w zachodniej Azji i krajach śródziemnomorskich. Jej bazą są zmielone na miazgę nasiona oleiste, takie jak sezam, mak, orzechy (arachidowe lub pistacje), migdały czy słonecznik.

W zależności od regionu chałwa może mieć różną konsystencję – od twardego, kruszącego się bloku po bardziej oleistą, a nawet półpłynną masę. Do przyprawienia tego słodkiego deseru używa się różnych aromatów lub naturalnych przypraw, takich jak wanilia, kardamon oraz kakao. Jej smak można urozmaicić też dodatkiem rodzynek, skórki pomarańczowej w cukrze i innych bakalii. Słodki smak chałwy uzyskuje się najczęściej poprzez dodanie skarmelizowanego cukru lub miodu, które można zastąpić także syropem klonowym lub z agawy.

Popularna na Ukrainie chałwa słonecznikowa jest źródłem witaminy E, magnezu, żelaza, cynku, fosforu i potasu. Nasiona zawierają też wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-6, witaminy z grupy B oraz pomocny dla pracy jelit błonnik. Trzeba jednak pamiętać, że chałwa, nawet domowa, jest deserem bardzo kalorycznym, raczej niesprzyjającym osobom walczącym z otyłością.

Ilość: 1 porcja
Czas przygotowania: 20 minut

Składniki:
•  1 szklanka ziaren słonecznika
•  2–3 łyżeczki miodu

Dodatki do wyboru:
•  2 łyżki rodzynek, kakao gorzkie, ekstrakt waniliowy, 2 łyżeczki pasty tahini

Łuskane ziarna słonecznika podprażyć na suchej patelni. Następnie wsypać je do malaksera lub urządzenia przystosowanego do mielenia. Mielić stopniowo, z kilkuminutowymi przerwami, aby nie przegrzał się silnik. Do zmielonego drobno słonecznika dodać miód i dalej mielić. Pasta stanie się klejąca i może przywierać do ścianek malaksera. Kiedy jest już dobrze wyrobiona, można połączyć ją z rodzynkami lub innymi bakaliami. Następnie przełożyć masę do pojemnika wyłożonego folią i odłożyć na minimum 2–3 godziny do lodówki. Po tym czasie blok wyjąć z formy i kroić na mniejsze kawałki. W zależności od temperatury i wilgotności powietrza konsystencja chałwy może się zmieniać.

Smacznego :)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek