Nowy numer 17/2024 Archiwum

Na większą chwałę Jacka

Jacek Krawczyk nagrał na kasecie magnetofonowej sygnał karetki pogotowia. Sam dla wielu był takim pogotowiem. Niebawem rozpocznie się proces beatyfikacyjny żyjącego niespełna 25 lat studenta teologii KUL, rocznik 1985.

Ojciec Andrzej Derdziuk OFM Cap, kierownik sekcji teologii moralnej KUL, autor kilku książek o świętych, opisał jego historię w „Człowieku na maksa”. Tytuł, zaczerpnięty z listu do rodziców, w którym przyszły być może błogosławiony wyznał: „Chcę być człowiekiem na maksimum”, sprzedał się w nakładzie ponad 5 tys. egzemplarzy. Podobnie szybko rozeszło się 40 tys. obrazków z wizerunkiem Jacka. Sześć godzin przed śmiercią 31 maja w 1991 r. chłopak zanotował: „Szkoda, że nie chcemy być świętymi”. On konsekwentnie tego chciał i – jak opowiadają świadkowie – przez całe życie, a szczególnie w trakcie ciężkiej choroby, w każdym doświadczeniu dostrzegał „Jego palec kierujący”. Na nagrobku Jacka w Strażowie umieszczono fragment z listu do narzeczonej Ewy (były to czasy, kiedy pisało się na papierze, i większość jego wypowiedzi pochodzi właśnie z korespondencji): „Stoję przed tajemnicą swojego życia i wielu rzeczy naprawdę nie rozumiem. Jednak ufam Temu, który mnie prowadzi”. Wielu już za życia dostrzegło jego wyjątkową bliskość z Bogiem. Brat mamy Jacka – Adolf Panek tuż po pogrzebie upominał siostrę: „Zachowaj wszystkie rzeczy po synu, bo przydadzą się, gdy zostanie świętym”. – Żyjemy w świecie, gdzie nagłaśnia się zło, żeby wszyscy myśleli, że są w nim umoczeni – mówi o. Derdziuk. – To demobilizuje i przestajemy pragnąć być świętymi. Świadectwo ewangelicznego życia Jacka pokazuje, że Pan Bóg w tej ciemności zapalił światło.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych