Nowy numer 07/2024 Archiwum

Niedoceniony bohater

Arcybiskup Joseph Rummel nie zawahał się ekskomunikować katolickich aktywistów walczących o utrzymanie segregacji rasowej.

Proaborcyjne stanowisko czołowych amerykańskich polityków deklarujących się jako katolicy sprowokowało dyskusję na temat udzielania im Komunii Świętej. Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych abp José H. Gomez w dniu inauguracji kadencji Joe Bidena jako prezydenta wydał obszerne oświadczenie. Zauważył niektóre pozytywne aspekty jego programu politycznego, ale ostrzegł, że niektóre z proponowanych przez niego działań „posuną naprzód zło moralne”. Polemizował z tym arcybiskup Waszyngtonu kardynał Wilton Gregory, uznając to oświadczenie za „nie w porę” i wskazał na potrzebę dialogu z nową administracją. Kardynał Gregory w minionych miesiącach znalazł się w centrum dyskusji w kwestii dopuszczania do Komunii św. proaborcyjnych polityków katolickich. W ubiegłym roku powiedział dziennikarzowi, że w takich przypadkach nie odmówiłby Komunii św., choć przyznał, że prezydent Joe Biden nie prezentuje nauki katolickiej w kwestii początku życia ludzkiego.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza