Nowy numer 13/2024 Archiwum

Północ warta Zachodu

Nawet neutralne dotąd państwa biorą pod uwagę członkostwo w NATO. Czy Finlandia i Szwecja mają powody do obaw przed Rosją?

Członkami NATO są od samego początku (1949 r.) Norwegia i Dania, w tym gronie nie ma jednak Finlandii i Szwecji. Już ten fakt pokazuje, jak różną drogą podążają kraje, które w naszej części Europy są nieraz traktowane niemal jak monolit. Z różnych powodów i Finowie, i Szwedzi do niedawna nie brali w ogóle pod uwagę członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Od paru lat można jednak zaobserwować stopniową zmianę w kierunku co najmniej przemyślenia takiej perspektywy. Coraz bardziej agresywna polityka Rosji przyspieszyła ten proces i dziś jest to opcja brana pod uwagę całkiem poważnie. O ile Szwecja w NATO to byłby trudny, ale ciągle możliwy do przełknięcia przez Moskwę scenariusz, o tyle już członkostwo Finlandii byłoby dla Rosji niemal taką samą „zbrodnią”, jak wstąpienie Ukrainy.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny