Nowy numer 21/2022 Archiwum

Sumienie Twittera

Wygląda na to, że Twitter ma… „wyrzuty sumienia”. Konkretnie – w kwestii zablokowania rok temu konta Donalda Trumpa.

Oto bowiem serwis społecznościowy postanowił odbyć „pokutę” za cenzorskie działanie wobec byłego prezydenta USA i tym razem zamknął konto powiązane z duchowym przywódcą Iranu ajatollahem Alim Chameneim. Powód? Na jego profilu znalazła się publikacja z groźbami wobec Trumpa, nawołująca do zemsty za śmierć irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, który zginął od strzału z amerykańskiego drona w Iraku w styczniu 2020 roku.

Twitterowe konto Donalda Trumpa (podobnie jak na innych serwisach) zostało zablokowane rok temu po zamieszkach na terenie Kapitolu, w których wzięli udział zwolennicy polityka – sprzeciwiali się wynikom ostatnich wyborów w USA, które wygrał Joe Biden. Wcześniej w Waszyngtonie odbywał się wiec zwolenników Trumpa. Urzędujący jeszcze prezydent, przemawiając do zgromadzonych, mówił o sfałszowaniu wyborów. To zostało uznane za nawoływanie do szturmu na Kapitol, choć Trump zdążył jeszcze na Twitterze wezwać zwolenników do powrotu do swoich domów, dodając jednak, że „wybory skradziono”.

Decyzja o zablokowaniu konta została uznana przez niektórych za cenzorskie działania serwisów społecznościowych. I żeby nie było, że powyższe słowa o pokucie i wyrzutach sumienia to tylko ironiczne figury retoryczne, warto przytoczyć słowa współzałożyciela i dyrektora generalnego Twittera, Jacka Patricka Dorseya, które pokazują, że władze serwisu mają świadomość słabości takich decyzji. Dorsey pisał, że zamknięcie konta Trumpa – choć było słuszne – „stwarza niebezpieczny precedens” oraz że to jego osobista porażka. „Nie potrafiliśmy odpowiednio wypromować zdrowej debaty”. I dalej: „Nie cieszę się z tego, ani nie odczuwam dumy”, bo takie działania „powodują podziały i ograniczają możliwość złożenia wyjaśnień, odkupienia i wyciągnięcia lekcji z tego, co się stało (…). Przyszedł czas, by poważnie zastanowić się nad naszymi działaniami i środowiskiem, jakie nas otacza”.

Nie ma wątpliwości, że właściciel każdego medium ma prawo decydować o blokadzie konta, gdy ktoś formułuje treści nawołujące do przemocy. Stąd słuszna decyzja o zablokowaniu konta ajatollaha (dodajmy od razu: niejedynego konta, bo drugie nadal działa). W przypadku Trumpa trudno było mówić o takich treściach – to były tylko, wcale nie bezzasadne, pytania o jakość demokracji w USA, gdzie mimo tysięcy nieważnych głosów nie zdecydowano się na ponowne liczenie. Mimo wszystko nawet w tym wypadku nie podzielałem powszechnego po prawej stronie polityki oburzenia na „cenzorskie działania” mediów społecznościowych, które zamknęły konto Trumpowi. Czasami zapominamy chyba, że Twitter, Facebook i inne podobne serwisy to jednak prywatne projekty i biznesy. Ktoś je wymyślił, ktoś zainwestował, ktoś czerpie zyski. I jeśli komuś nie podoba się ich polityka i regulaminy – może założyć własny, konkurencyjny. A że w obecnych warunkach, raczej zagospodarowanych, to porywanie się z motyką na Księżyc – to już zupełnie inna sprawa. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się