Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Fides et ratio

Encyklika „Fides et ratio” z 1998 r. jest przejawem głębokiej troski Ojca Świętego o prawdę. Jej poszukiwanie w świecie postmodernizmu jest – według Papieża – zagrożone przez relatywizm, agnostycyzm i źle rozumiany pluralizm, oparty na „założeniu, że wszystkie opinie mają równą wartość”.

Na ścieżkach myśli Jana Pawła II to cykl podcastów zrealizowanych przez  ​Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Wśród ważnych owoców pontyfikatu Jana Pawła II jest aż 14 encyklik - jednych z najważniejszych papieskich dokumentów. Są to publikacje najwyższe nie tylko rangą, ale także poruszające najistotniejsze zagadnienia. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prezentuje je w nowej formie.

Odcinek 13: Fides et ratio

Encyklika „Fides et ratio” z 1998 r. jest przejawem głębokiej troski Ojca Świętego o prawdę. Jej poszukiwanie w świecie postmodernizmu jest – według Papieża – zagrożone przez relatywizm, agnostycyzm i źle rozumiany pluralizm, oparty na „założeniu, że wszystkie opinie mają równą wartość”. Jan Paweł II staje tu po stronie prawdy, która pozwala każdemu człowiekowi poznać obiektywny stan rzeczy.

Papież stara się zająć stanowisko w sporze o wartość intelektu w teologii. Wskazując na takich świętych jak Justyn, Anzelm oraz przede wszystkim Tomasz z Akwinu, przekonuje o konieczności udziału rozumu w procesie poznawania Boga. Oczywiście łaska stanowi podstawę tego procesu, jednak wiara „nie lęka się rozumu, ale szuka jego pomocy i pokłada w nim ufność”. Jan Paweł II zauważa, że wiara oddziałowująca na słaby rozum jest narażona na przeistoczenie się w przesąd lub mit. Dlatego też nieodzowne jest ciągłe poszukiwanie prawdy i przybliżanie się do niej na dwóch skrzydłach – wiary i rozumu.

Odcinki podcastów będą miały swoją premierę w każdy piątek, poczynając od 10 września, o godzinie 19.00 na stronie internetowej Muzeum, profilu Facebook i YouTube. Materiał dostępny będzie również na platformach Spotify oraz Google Podcasts Podcasty udostępnimy również na naszych stronach gosc.pl, radioem.pl i wiara.pl.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy