Nowy numer 3/2022 Archiwum

Fundusze na walkę z Kościołem

Środki z zagranicznych funduszy przeznaczone na ochronę praw człowieka i równe traktowanie w Polsce trafiły do organizacji walczących z religią i chrześcijańskim systemem wartości.

Trzy europejskie kraje niebędące członkami Unii Europejskiej – Norwegia, Islandia i Lichtenstein – stworzyły dwa specjalne fundusze, których celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy darczyńcami a nowymi państwami UE, w tym Polski. Środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (fundusz norweski) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (fundusz EOG) są pomocą bezzwrotną, jednak nie bezinteresowną. W zamian te trzy kraje korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE. Polska jest największym beneficjentem tych funduszy, w obecnej edycji na lata 2014–2021 przyznano nam 809 mln euro. Realizacja projektu i współpraca z państwami darczyńcami w sferze ekonomicznej układa się dobrze. Aktualnie realizowanych jest 11 programów, w ramach których środki rozdzielają ministerstwa lub instytucje państwowe. Kontrowersje dotyczą programów społecznych przeznaczonych dla organizacji pozarządowych na takie cele jak budowa społeczeństwa obywatelskiego, równość, prawa mniejszości, walka z dyskryminacją. W tym roku jest to jeden program – Aktywni Obywatele, który składa się z części krajowej i regionalnej, a przeznaczonych jest na niego odpowiednio 30 i 23 mln euro (247 mln zł) z ogólnej puli 809 mln euro.

Już w poprzednich edycjach programów społecznych pojawiły się poważne kontrowersje dotyczące rozdziału środków. W latach 2013–2017 duża część funduszy przeznaczonych na program Obywatele dla Demokracji została rozdysponowana wśród podmiotów o liberalno-lewicowym charakterze. Z ogólnej kwoty 130 mln zł prawie 11,5 miliona trafiło do organizacji promujących zachowania homoseksualne, genderową koncepcję płci kulturowej, aborcję czy walkę z Kościołem i wartościami chrześcijańskimi. W aktualnej edycji (2017–2021) sytuacja się powtarza. Płynie do nas strumień pieniędzy, które oficjalnie są przeznaczone na „wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego” czy „upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem”, choć w rzeczywistości służą one realizacji lewicowej rewolucji obyczajowej.

Rewolucja sponsorowana

Obecnie bardzo popularnym tematem publicznych analiz jest kondycja Kościoła katolickiego w Polsce. Wskazywane są jego problemy, niektórzy mówią o poważnym kryzysie. W analizach tych zauważa się nurt reprezentujący stanowisko, że głównym powodem problemów Kościoła i odchodzenia od wartości chrześcijańskich są zaplanowane działania liberalno-lewicowych środowisk. Ze względu na to, że są one sprzeczne z nauczaniem moralnym i społecznym Kościoła katolickiego, który jako jeden z nielicznych podmiotów życia publicznego przeciwstawia się tym środowiskom, jest on dla nich wrogiem numer jeden.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także