Nowy numer 08/2024 Archiwum

Niespróżnowane życie

Umarł w wieku 57 lat. O mało nie został księdzem. Nie zdążył. Zdążył za to zostać błogosławionym. Rocznica urodzin Edmunda Bojanowskiego przypada w tym roku w Światowy Dzień Ubogich.

W półmroku sceny wałęsa się gromadka dzieci w różnym wieku. Wydają się zagubione, każde zamknięte w sobie i nieobecne. Wodzą oczyma dookoła siebie, ale jakby nic nie widziały. Młoda dziewczyna w białym kostiumie, wyglądająca jak anioł, wbiega pomiędzy nie i zaczyna tańczyć w rytm nastrojowej muzyki. Na scenie robi się coraz jaśniej, taniec jest coraz bardziej porywający, a gesty anioła jak gdyby przywoływały dzieci. Idą w końcu za nim, schodząc ze sceny w pełnym świetle, jakby niewidzialne nici połączyły je z aniołem i miały zaprowadzić do innego świata, w którym będzie jaśniej, lepiej i bezpieczniej. Światło na scenie gaśnie. Z drugiej jej strony zmieszany, jakby dopiero co obudzony Edmund Bojanowski zadaje Bogu pytanie: „Jawa to czy sen?”.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka