Nowy numer 3/2022 Archiwum

Dajemy Wam Słowo!

Lubicie prezenty, prawda? Pierwszy otrzymacie już pod choinkę. Niemal 500 aktorek i aktorów oraz 10 tysięcy statystów przeprowadzi Was przez księgi, które milionom ludzi ratowały życie. W świątecznym numerze „Gościa” znajdziecie pełną światła płytę Biblii Audio. A to dopiero początek niespodzianek…

Przed laty Katolicka Agencja Informacyjna podesłała swoim dziennikarzom listę najśmieszniejszych słownych lapsusów, rodzaj branżowego „humoru zeszytów”. Pamiętam jeden z cytatów: „Później młodzież wysłuchała męki Pana Jezusa w poezji i piosence”. Przyznajmy, czasami ledwo dukane czytania w czasie Mszy św. są drogą przez mękę. Pamiętam jedną z liturgii Wigilii Paschalnej. Ministrant czytał tekst o Mojżeszu, który wraz z całym narodem przeszedł przez Morze Czerwone. Wierni usłyszeli: „Mojżesz i synowie Izraela śpiewali taką pieśń ku czci Pana”. Dalsza część tej historii powinna być wyśpiewana jako psalm, ale przejęty ministrant wyszedł na ambonę i przeczytał: „…śpiewali taką pieśń ku czci Pana: »Nie czyta się: Oto Słowo Boże«”. Inny lektor przeczytał o tym, że Izrael szedł suchą nogą przez środek morza, mając „wór z mód” (zamiast mur z wód). Znajomi w czasie Triduum usłyszeli kleryka, który, czytając opis Męki Pańskiej, źle rozłożył akcenty, a odpowiedzią Piłata słyszącego tłum oskarżający Jezusa nie było pytanie: „Cóż to jest prawda?”, ale stwierdzenie faktu: „Cóż, to jest prawda…”.

Pierwsza płyta CD (Ewangelie) z serii Biblia Audio dostępna jest wraz ze świątecznym numerem „Gościa Niedzielnego” (wydanie na 26 grudnia 2021).

Co miesiąc płyta

Na krążkach dołączonych co miesiąc do „Gościa Niedzielnego” nie znajdziecie takich pomyłek. Usłyszycie słowo Boże przeczytane przez znakomitych aktorów. Dwanaście płyt będziemy co miesiąc dołączali do tygodnika, by czytelnicy mieli czas, aby kilka ksiąg zawartych na krążku „połknąć” (to określenie Apokalipsy) i przetrawić, tak by słowo Boże mogło rezonować w ich sercach.

Zaczniemy od numeru świątecznego (numer podwójny 51–52). Nie zachowamy chronologii, bo pragniemy, by Słowo prowadziło nas przez kalendarz liturgiczny. Na Boże Narodzenie zaczniemy od Dobrej Nowiny Nowego Testamentu, a czytelnicy będą mogli w domach odsłuchać przesłanie Ewangelii.

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu dołączymy płytę z księgami, których fragmenty są czytane w tym czasie w liturgii słowa. W numerze na otwierającą Wielki Tydzień Niedzielę Palmową znajdziemy płytę, na której usłyszymy między innymi porażające proroctwo Izajasza o cierpiącym Słudze Jahwe: „On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał”.

Na jednej płycie znajdzie się zawsze kilka ksiąg (na przykład na dwóch krążkach usłyszymy Pięcioksiąg Mojżesza, a na innej Księgę Jozuego, Sędziów, Rut, Pierwszą i Drugą Księgę Samuela). Każdej będzie towarzyszył w „Gościu” tekst przybliżający kontekst powstania i znaczenie tych biblijnych tekstów oraz pomagający zrozumieć ich przesłanie. W pierwszym numerze w 2022 roku kolekcjonerzy Biblii Audio znajdą pudełko na całą kolekcję.

Udział wzięli…

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także