Nowy numer 21/2022 Archiwum

Kard. Nycz: Droga synodalna ma nas w Kościele nauczyć rozmawiać na wszystkie tematy

Kościół ze swej natury jest synodalny. Chodzi o to, żebyśmy potrafili w Kościele rozmawiać właściwie na wszystkie tematy w ramach drogi synodalnej - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas sobotniego spotkania z księżmi z wszystkich dekanatów archidiecezji warszawskiej.

W komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowano o przebiegu kongregacji księży dziekanów, wicedziekanów, dekanalnych ojców duchownych i duszpasterzy dzieci i młodzieży, która odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

"Zbieramy się po to, żeby zastanowić się wspólnie, wysłuchać i porozmawiać, a także dać wyraz naszej troski o Kościół. Chodzi o to, żebyśmy rozmawiali z wiarą i tak szczerze, żeby usłyszeć głos Ducha Świętego" - powiedział kard. Nycz, zachęcając do skorzystania z potencjału katolików świeckich.

Metropolita warszawski zaznaczył, że celem dialogu najczęściej jest wymiana poglądów i wzajemne ubogacenie. "Niekoniecznie musi on doprowadzić do konsensusu" - wskazał hierarcha.

"My nawet przy wigilijnym stole nie potrafimy rozmawiać, bo musimy koniecznie dojść do jakiegoś wspólnego wniosku" - powiedział kard. Nycz. Przyznał, że nie zawsze jest to możliwe. "Nie to jest celem dialogu, ale też drogi, na którą nas wprowadza Ojciec Święty" - dodał metropolita warszawski.

W czasie spotkania bp. Piotr Jarecki miał wykład na temat podstaw teologicznych i eklezjologicznych synodu biskupów. Następnie w czterech mniejszych grupach duchowni rozmawiali o synodzie.

Podczas fazy diecezjalnej synodu, która została wydłużona i potrwa do połowy kwietnia 2022 r., oprócz spotkań w parafiach będą się odbywały również synodalne spotkania konsultacyjne na poziomie diecezjalnym. Najbliższe - 23 listopada w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama