Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wulkanolodzy: Słabnie aktywność Cumbre Vieja

Zaobserwowaliśmy spadek aktywności wulkanu Cumbre Vieja, którego erupcja trwa od 19 września - poinformowali w czwartek hiszpańscy wulkanolodzy. Ze znajdującego się na kanaryjskiej wyspie La Palma wulkanu wydobywa się mniej lawy oraz dwutlenku siarki.

Z czwartkowych szacunków hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) wynika, że podczas ostatniej doby wulkan wyrzucił do atmosfery 9,6 tys. ton dwutlenku siarki. IGN zaznacza, że to wciąż wysoki poziom, ale w październiku wulkan emitował czasem nawet ponad 30 tys. ton tego związku dziennie.

Wulkanolodzy odnotowali też słabnącą emisję lawy, a także zmniejszenie się magnitudy wstrząsów sejsmicznych w okolicach Cumbre Vieja. W czwartek rano odnotowano tam około 40 trzęsień ziemi.

W czwartek po południu w wielu miejscach kanaryjskiej wyspy trwa usuwanie nadmiaru popiołów wulkanicznych z miejsc publicznych. W pracach pomaga wojsko.

Szacuje się, że do czwartkowego popołudnia lawa zajęła ponad 970 hektarów terenów La Palmy, niszcząc ponad 2,5 tys. budynków.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze