Nowy numer 48/2021 Archiwum

Co się dzieje z Kościołem?

Jeśli ktoś szuka całościowego spojrzenia na rzeczywistość dzisiejszego Kościoła, to „Prawda. Raport o stanie Kościoła” jest taką pozycją.

Najwyższą kompetencję gwarantuje autor wypowiedzi kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Książka ma formę wywiadu, który przeprowadził publicysta i teolog katolicki Martin Lohmann. Nie jest to zatem zbiór autorytatywnych wypowiedzi kościelnego urzędnika, lecz prywatna rozmowa, w której duchowny mierzy się z tematami zajmującymi wielu katolików. Kardynał Gerhard Müller opowiada też o sobie. Towarzyszą temu krytyczna ocena procesów społecznych i religijnych oraz wskazanie dróg wyjścia.

„Chrześcijanom dzisiejszej doby potrzebne są hart ducha i męstwo w wierze. Bez wolnego od ograniczeń opowiedzenia się za życiem Europa umrze w kulturze śmierci” – przestrzega kardynał. Odnosi się do kwestii nadużyć seksualnych, do zamętu wywołanego przez relatywizm, uzasadnia wartość celibatu, porusza sprawę Tradycji i reformy liturgicznej, krytykuje niemiecką drogę synodalną. Komentuje także synod amazoński, wyjaśnia sens ekumenizmu i mówi o relacjach między katolikami a muzułmanami.

„Jeśli czegoś nie rozumiem, to powodem takiego stanu rzeczy nie jest nauczyciel czy Bóg, tylko ja sam” – zauważa hierarcha. Ta książka to znakomity sposób na to, żeby więcej rozumieć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także