Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Czy naprawdę przeklęta?

Haiti przeżywa dramatyczny kryzys. Państwo, które nie podniosło się po najtragiczniejszym w historii trzęsieniu ziemi z 2010 roku, niedawno nawiedziło kolejne, a sytuację pogarsza chaos polityczny.

W 1967 roku miała miejsce premiera ekranizacji głośnej powieści „Komedianci” Grahama Greena. W Polsce film Petera Glenville’a pokazywano pod tytułem „Haiti –wyspa przeklęta”. Jednym z powodów zmiany był fakt, że taki sam tytuł nosiło arcydzieło Marcela Carné z 1954 roku. Natomiast polski tytuł wydawał się dystrybutorowi prawdopodobnie bardziej chwytliwy, zwłaszcza że został zbudowany na popularnych negatywnych skojarzeniach, z jakimi wiązała się nazwa karaibskiej wyspy. Tytuł nie uwzględniał jednak tego, że państwo Haiti zajmowało tylko część wyspy. Resztę zajmuje Dominikana, która mimo wzajemnych niechęci stała się dla Haitańczyków może nie wymarzonym, ale jednak pożądanym miejscem masowej emigracji.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza