Nowy numer 48/2021 Archiwum

Odwołanie rektora katedry w Toledo po aferze z wideoklipem

Władze kościelne odwołały rektora katedry w Toledo ks. Juana Miguela Ferrera z pełnionej funkcji po aferze związanej z nakręceniem w tej świątyni bluźnierczego teledysku.

Jest to piosenka wykonywana przez hiszpańskiego rapera C. Tangana oraz argentyńską piosenkarkę i kompozytorkę Nathy Peluso. Według hiszpańskich mediów były już proboszcz miał być głównym odpowiedzialnym za wydanie zgody na wideoklip, w którym znalazły się sceny erotyczne i sceny przemocy, m.in. ujęcie z dziewczyną trzymającą w dłoni odciętą głowę lub kobiety ciągniętej za włosy.

Utwór pt. “Ateista” zawiera też – zdaniem krytyków, licznie oceniających teledysk na forach internetowych i w mediach społecznościowych – słowa kontrowersyjne, a nawet wręcz obrazoburcze, np. wzywające Matkę Boską z Almudeny (patronkę katedry w Madrycie). Krytycy wskazują nie tylko fakt nakręcenia ociekających zmysłowością scen wewnątrz świątyni, ale też, że w nagranym w katedrze filmiku ukazano ludzi Kościoła w sposób negatywny.

W teledysku hiszpańskiego rapera wystąpili też, oprócz wspomnianej pary, znani aktorzy i celebryci z mediów społecznościowych, m.in. Brays Efe i Cayetana Guillén Cuervo.

Jeszcze przed zdymisjonowaniem rektora katedry kuria archidiecezjalna (Toledo jest prymasowską stolicą kraju) przeprosiła w komunikacie wiernych, którzy “poczuli się urażeni scenami, nakręconymi w świątyni”. Wyjaśniono, że władze kościelne nie wiedziały o końcowym efekcie prac nad wideoklipem. Zdaniem mediów w zamian za zgodę na przygotowanie teledysku katedra miała otrzymać od 15 do 30 tys. euro.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama