Nowy numer 48/2021 Archiwum

Jak i kiedy wypowiedzieć komunikacyjne ubezpieczenie OC?

Standardową umowę komunikacyjnego ubezpieczenia OC zawieramy na dwanaście miesięcy. Przeważnie można ją wypowiedzieć dopiero po tym okresie. W wyjątkowych sytuacjach można to zrobić wcześniej. Prawo do wypowiedzenia umowy OC jest opisane dokładnie w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach można wypowiedzieć polisę OC i jak to zrobić. 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego celem jest zabezpieczenie poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w takim zdarzeniu drogowym, jak wypadek lub kolizja. Standardowe OC zapewnia ochronę przez rok, jednak w wybranych przypadkach właściciel pojazdu może skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia. Polisa chroni tylko w przypadku szkód odniesionych w wypadku lub kolizji. Ubezpieczenie obejmuje także zdarzenia, do których doszło podczas wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego, w czasie załadunku i rozładunku, garażowania, zatrzymania i postoju.

Ubezpieczenie OC trzeba zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Kary za brak polisy OC są bardzo wysokie. Jeśli jednak nie jesteśmy zadowoleni z usług swojego ubezpieczyciela lub znaleźliśmy tańszą polisę, wtedy możemy wypowiedzieć umowę. Trzeba tylko pamiętać, żeby to zrobić właściwie i tak, aby uniknąć podwójnego ubezpieczenia.

Kiedy można wypowiedzieć polisę OC?

Polisę OC można wypowiedzieć, gdy dotychczasowa umowa dobiega końca i zamierzamy zmienić ubezpieczyciela, ponieważ znaleźliśmy tańszą ofertę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Aby obniżyć opłaty za ubezpieczenie OC, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

Internetowa porównywarka ubezpieczeń pozwala szybko i łatwo znaleźć tańszą polisę OC. W kalkulatorze wystarczy wpisać dane właściciela pojazdu oraz kilka informacji o posiadanym samochodzie, takich jak m.in. jego marka, rocznik oraz pojemność silnika – wyjaśnia ekspert serwisu porównującego ubezpieczenia https://punkta.pl. - Po uzupełnieniu danych system wyświetla oferty OC dostosowane do  potrzeb użytkownika. Dzięki temu można błyskawicznie wybrać najtańszą polisę.

Wypowiedzenie OC można także złożyć, gdy dotychczasowa polisa przedłużyła się automatyczne na kolejny rok, a my w tym czasie wykupiliśmy ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela. To oznacza tzw. podwójne ubezpieczenie. W takiej sytuacji masz prawo do natychmiastowego wypowiedzenia umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela. Wypowiedzieć polisę OC można także w przypadku, gdy kupiliśmy auto i nie chcemy korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela. Jeśli zdecydujemy się na inną polisę, wtedy poprzedni posiadacz pojazdu dostanie zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Wypowiedzenie umowy OC należy także złożyć, gdy zezłomowaliśmy samochód, został on skradziony lub sprzedany za granicę.

Jak złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie OC należy złożyć na piśmie. Wzór takiego formularza można znaleźć w internecie. Dokument można dostarczyć osobiście do ubezpieczyciela lub przesłać listem poleconym. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uznają także wypowiedzenia przesłane e-mailem lub faksem. Warto jednak wcześniej upewnić się, czy to jest możliwe. W przypadku składania wypowiedzenia OC e-mailem należy do niego załączyć skan lub zdjęcie formularza z podpisem wypowiadającego.

Jakie informacje powinny znaleźć się w wypowiedzeniu OC?

Procedura składania wypowiedzenia polisy OC nie jest skomplikowana. Trzeba jednak trzeba pamiętać o podstawowych zasadach i terminach. Dokument musimy złożyć u dotychczasowego ubezpieczyciela. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musi zwierać następujące informacje:

  • nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeń;

  • dane osoby wypowiadającej umowę OC (imię, nazwisko, adres);

  • dane pojazdu, którego dotyczyła polisa (numer rejestracyjny, marka);

  • numer wypowiadanej polisy OC, który znajduje się na umowie ubezpieczeniowej;

  • podstawa prawna, zgodnie z którą jest składana rezygnacja: art.28, art.28a, art.31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych;

  • podpis wypowiadającego lub wypowiadających, jeśli auto jest współwłasnością;

  • okres ubezpieczenia. 

Termin złożenia wypowiedzenia polisy OC jest różny w sytuacji, kiedy nabywamy auto i wtedy, kiedy po prostu chcemy zmienić ubezpieczyciela. W przypadku zakupu pojazdu wypowiedzenie umowy OC zawartej przez jego wcześniejszego właściciela można złożyć w dowolnym momencie. Natomiast w przypadku umowy OC, którą sami zawarliśmy na12 miesięcy wypowiedzenie można złożyć najpóźniej jeden dzień przed końcem polisy. Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy dzień przed końcem umowy jest ustawo wolny od pracy. W takiej sytuacji wypowiedzenie składamy w kolejnym dniu roboczym.

Poza tym każdy, kto kupił polisę OC przez telefon lub przez internet, może z niej zrezygnować w ciągu 30 dni bez podania przyczyny. Prawo takie określają przepisy:  art. 16c Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Nie można natomiast wypowiedzieć polisy OC po sprzedaży samochodu. Zgodnie z obowiązującym prawem ubezpieczenie OC należy przekazać nowemu właścicielowi pojazdu. Sprzedawca auta ma obowiązek zgłosić u swojego ubezpieczyciela sprzedaż samochodu – powinien to zrobić w ciągu 14 dni od momentu przeprowadzenia transakcji. Na koniec jeszcze rada: nie bójmy się wypowiadać umowy OC, gdy to możliwe i znaleźliśmy korzystniejszą ofertę. Dzięki takim narzędziom, jak porównywarki ubezpieczeń, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama