Nowy numer 48/2021 Archiwum

Rekordowe ceny paliwa. Ale to nie koniec podwyżek

Gdzie obecnie paliwo jest najtańsze, a w których regionach płacimy najwięcej?

W wielu państwach, również w Polsce, ceny paliwa osiągają rekordowy pułap. Tak dzieje się m.in. w Niemczech, ale również w Polsce. Nad Wisłą średnia cena benzyny Pb 98 przekroczyła w mijającym tygodniu 6 zł. Analitycy branżowego portalu e-petrol podkreślają, że to nie koniec podwyżek i nie można wykluczyć nawet takiego scenariusza, w którym do końca roku cena za litr paliwa osiągnie poziom 7 zł. 

Jednak koszt tankowania jest zróżnicowany ze względu na region. Choć w całej Polsce ceny są wysokie, to między poszczególnymi województwami różnica za litr paliwa wynosi nawet kilkanaście groszy. Z punktu widzenia kogoś, kto codziennie pokonuje kilkaset kilometrów, to naprawdę sporo.

Gdzie paliwo jest najtańsze, a gdzie zapłacimy najwięcej?

Poza oczywistymi różnicami między kosztem tankowania przy głównych drogach (autostradach i ekspresówkach), a w mniejszych miejscowościach, mamy też duże różnice regionalne. I tak najtaniej tankują obecnie kierowcy z Wielkopolski. Benzynę Pb 95 zatankujemy tam średnio za 5,83, Pb 98 za 6,03, a za litr diesla zapłacimy 5,84. Z kolei tankowanie gazu to średni koszt 3,04 zł. Pb 95 w podobnej średniej cenie jest też w województwie łódzkim.

Najdroższe jest z kolei Podlasie. Tam za litr Pb 95 zapłacimy średnio 5,91, ale już litr Pb 98 to wydatek 6,14 zł, czyli aż o 11 gr więcej niż w Wielkopolsce. Równi wysoki koszt tankowania Pb 95 ponoszą kierowcy w kujawsko-pomorskim, a za Pb 98 zapłacimy tak samo dużo na Opolszczyźnie.

Diesel najdroższy jest również na Podlasiu - tu jego średnia cena to 5,93 za litr. Za gaz zapłacimy najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce - aż 3,14 zł.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze