Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Przesłanie nadal aktualne

Orędzie Matki Bożej z La Salette jest wezwaniem do nawrócenia. Dotyka w sposób szczególny naszej relacji z Bogiem, świętowania niedzieli i udziału we Mszy Świętej, a także praktyki codziennej modlitwy. Wskazuje również na skutki odejścia od Boga, które rozciągają się na nasze relacje z ludźmi i całym stworzeniem. Mimo iż czasy się zmieniają, wezwanie sprzed 175 lat wciąż pozostaje aktualne.

W orędziu z La Salette słyszymy: „Jeżeli mój lud nie zechce się poddać, będę zmuszona puścić ramię mojego Syna. Jest ono tak mocne i tak ciężkie, że nie zdołam go dłużej powstrzymać. Od jak dawna już cierpię za was. Chcąc, by mój Syn was nie opuścił, jestem zmuszona nieustannie Go prosić, a wy sobie nic z tego nie robicie”. Paradoksalnie w tych słowach można odnaleźć zachętę do ufności. Poddanie się Bogu to nic innego jak wprowadzenie w życie Dekalogu, uznanie, że na dwóch tablicach przekazanych podczas wędrówki Izraela do Ziemi Obiecanej wola Boga została wyrażona w sposób pewny, dla naszego dobra. Innymi słowy – uporządkowane według Bożych przykazań życie wyraża porządek chciany przez Stwórcę, a jego respektowanie pomaga budować ład wokół siebie. Maryja zapewnia także o swojej bliskości z ludem oraz o modlitwie, którą zanosi pomimo jego obojętności.

„Dałam wam sześć dni do pracy, siódmy zastrzegłam sobie i nie chcą mi go przyznać. To właśnie czyni tak ciężkim ramię mojego Syna. (…) Latem na Mszę Świętą chodzi zaledwie kilka starszych niewiast. Inni pracują w niedzielę przez całe lato, a w zimie, kiedy nie wiedzą, co robić, idą na Mszę Świętą tylko po to, by sobie drwić z religii”.

Maryja wyraźnie wskazuje na trzecie przykazanie Dekalogu: „Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój” (Pwt 5,12). Te słowa wydają się szczególnie aktualne dziś, w czasach, w których coraz trudniej odnaleźć porządek i ład. Święcenie niedzieli wyraża się zarówno w powstrzymywaniu się od niekoniecznych prac, jak i w udziale w niedzielnej Eucharystii. Praca i handel zajęły nieproporcjonalnie dużo miejsca w naszym życiu. O wiele mniej go poświęcamy na dbanie o relacje z Bogiem i z bliźnimi. Tymczasem w Bożym planie na wszystko jest określone miejsce i czas. Zarówno na pracę, jak i na odpoczynek. Na zdobywanie w pocie czoła środków na utrzymanie oraz na świętowanie. Na zakupy, robienie porządków, przeprowadzanie remontów i wszystkie inne konieczne czynności i prace oraz na budowanie relacji z Bogiem i z ludźmi. Skarga Maryi jest równocześnie zachętą do uznania Bożego porządku oraz zaproszeniem do przeżywania niedzieli w sposób, który wyraża szacunek i wdzięczność wobec dzieła stworzenia i zbawienia.

ks. Rafał Bogacki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama