Nowy numer 37/2021 Archiwum

Afganistan: Pierwszy międzynarodowy lot komercyjny od przejęcia władzy przez talibów

Samolot pakistańskich linii lotniczych PIA wylądował w poniedziałek na lotnisku w Kabulu; to pierwszy międzynarodowy lot komercyjny w afgańskiej stolicy, odkąd 15 sierpnia władzę w Afganistanie przejęli talibowie - poinformowała agencja AFP.

Samolot wylądował w Kabulu około godziny 10.30 (ok. godz. 8 w Polsce).

"(Na pokładzie) nie było zbyt wielu ludzi, około 10 osób (...), prawdopodobnie więcej członków załogi niż pasażerów" - powiedział korespondent AFP, jeden z pasażerów tego lotu.

"To ważny moment, dzień nadziei" - oświadczył pracownik lotniska w Kabulu, wyrażając nadzieję, że inne linie lotnicze zdecydują się na podobny krok, co PIA.

W opinii AFP jest to jeden z pierwszych znaków stabilizacji gospodarczej w tym kraju. Międzynarodowe lotnisko w Kabulu to najważniejszy port lotniczy w Afganistanie.

3 września afgański przewoźnik państwowy Ariana Airlines ogłosił wznowienie lotów krajowych. Z kolei w zeszłym tygodniu dwa samoloty katarskich linii lotniczych Qatar Airways odleciały z kabulskiego lotniska wraz z obcokrajowcami i Afgańczykami, których kraje zachodnie nie zdołały ewakuować w sierpniu.

W sobotę rzecznik PIA mówił, że linie lotnicze otrzymały wiele zamówień od organizacji humanitarnych i dziennikarzy na loty do Kabulu.

Trwająca ponad dwa tygodnie ewakuacja ze stolicy Afganistanu zakończyła się 30 sierpnia, gdy z lotniska w Kabulu odleciał ostatni amerykański samolot. Łącznie w tym czasie ewakuowano z miasta ponad 123 tys. cudzoziemców i Afgańczyków.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama