Nowy Numer 16/2024 Archiwum

5 września w Polsce Dniem Solidarności z Afgańczykami

"Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce jak i za granicą".

W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony "Dzień Solidarności z Afgańczykami". Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Biskupi zgromadzeni 25 sierpnia br. na Jasnej Górze podczas Rady Biskupów Diecezjalnych jednogłośnie poparli ideę ogólnopolskiej zbiórki na rzecz Afgańczyków cierpiących z powodu zmiany władzy w ich kraju.

W związku z tym przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wystosował specjalny apel, w którym ogłosił "Dzień Solidarności z Afgańczykami" wskazując na datę 5 września - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

"Wsłuchując się w głos papieża Franciszka, który wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by 'modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu', zwracam się z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu" - napisał abp Gądecki.

Przeczytaj też:

Zaapelował, aby w niedzielę 5 września, w każdym kościele i kaplicy w Polsce w czasie modlitwy powszechnej prosić Boga o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków, a po mszach św. zorganizować na ich rzecz kwestę. "Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce jak i za granicą" - zapowiedział przewodniczący KEP. Poinformował jednocześnie, że we współpracy z Caritas w Pakistanie, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomocy dla około 1500 rodzin.

Zwrócił też uwagę, że w Polsce już działają Centra Migrantów i Uchodźców prowadzone przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne.

"Caritas Polska uruchomi ogólnopolski program wsparcia dla uchodźców w naszej ojczyźnie – od pomocy duchowej, psychologicznej, socjalnej, poprzez pomoc językową, prawną i medyczną, aż po doradztwo zawodowe, wsparcie międzykulturowe oraz wsparcie wolontariatu parafialnego i komunikacji z mediami" - czytamy w apelu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy