Nowy numer 30/2021 Archiwum

Dekoracja okna

Firany, rolety, żaluzje. Co wybrać, aby okno stylowo wyglądało i pasowało do wnętrza?

Wraz ze zmieniającą się modą i wystrojem wnętrz naszych mieszkań zmieniają się też trendy w dobieraniu dekoracji okien. Rodzaj mocowania (karnisz, szyna, maskownica), wybór odpowiedniej tkaniny lub materiału, który spowoduje, że światło we wnętrzu będzie odpowiednie o każdej porze dnia i nocy, czy deseń, który podkreśli wnętrze, to kwestie, od których można zacząć. Wybierając oprawę okna, warto znać kilka zasad i zastanowić się, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Funkcjonalność i styl

Okna w naszych domach mają różne kształty i wielkość. Od dużych tarasowych lub balkonowych po te w pokoju dziennym, sypialni, łazience czy pokojach dziecięcych. W sypialni będziemy oczekiwać przytulności i schronienia przed światłem ulicznym, w łazience intymności, a w pokoju dziecięcym możliwości czasowego zaciemnienia pomieszczenia podczas popołudniowej drzemki dziecka.

Wyzwaniem jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć tradycyjny układ zasłon z firankami czy może lepiej sprawdzą się rolety, żaluzje lub inne formy (silhouette, naklejki, wertykale). Na rynku jest bogata oferta produktów w różnych wymiarach i kolorach, nie brakuje także firm świadczących usługi szycia czy dopasowania oprawy okna indywidualnie. Jeśli osłona okna ma nam umożliwić czasowego zaciemnianie, sprawdzą się tu zasłony o mniejszej lub większej gramaturze, rolety zwykłe i rzymskie. We wnętrzach biurowych i w zakładach pracy regulację dochodzącego światła zapewnią wertykale, a do wnętrz współczesnych nadają się minimalistyczne aranżacje z jednolitymi zasłonami, drewniane żaluzje, rolety czy specjalna folia w różne wzory naklejana na szybę. Warto pamiętać, że wyżej zawieszony karnisz czy szyna optycznie doda oknom wysokości i sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe. Dzięki dobrze skomponowanej oprawie można podkreślić styl urządzonego wnętrza, a odpowiednio dobrana kolorystyka, rodzaj materiału czy wzór mogą zmienić charakter pomieszczenia.

Firany i zasłony

Do niedawna modne bogate marszczenia, drapowania, podpięcia i rozmaicie nakładane na siebie warstwy syntetycznych materiałów powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują proste aranżacje z naturalnych materiałów, których ozdobą są wzory lub wykończenie góry (szelki, troczki, tunel, taśma marszcząca). Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Duże znaczenie ma dobranie odpowiedniej do okna długości i szerokości zasłony czy firanki. Biorąc wymiar, zawsze mierzymy odległość od karnisza, szyny (czy innych form mocowania) do ziemi lub parapetu. Można też wybrać firany częściowo zasłaniające światło okna – o długości do jednej trzeciej lub dwóch trzecich okna. Dłuższe zasłony lub firany mogą unosić się na 1–2 cm nad ziemią (wtedy dodają oknu lekkości) lub opadać miękko na podłogę (wtedy warto zostawić od 5 do 15 cm zapasu). Im lżejsza tkanina, tym zapas i marszczenie mogą być większe.

Najlepiej we wnętrzach wyglądają tkaniny naturalne (ewentualnie z niewielką domieszką włókien syntetycznych), takie jak len, bawełna czy juta. W mieszkaniach mniejszych zasłony powinny być jasne, jednolite lub w delikatny wzór.

Wykończenie górne będzie miało wpływ na wygląd i marszczenie się zasłon. Tunel (z zapasem na górze materiału – tzw. grzywka), wiązane na kokardki troczki czy szelki pozwolą po powieszeniu zasłon ręcznie ułożyć materiał. Utrzymanie w ryzach marszczeń wymaga zastosowania specjalnej taśmy. Na rynku najbardziej popularne są taśmy ołówkowe marszczące tkaninę w regularne plisy, zasłonowe do samodzielnej regulacji, typu smok – marszczące tkaninę naprzemiennie w fantazyjne pliski i zakładkowe – dające efekt płaskich zakładek. Wybierając zestaw zasłon z firanami, warto wykorzystać ten sam rodzaj materiału o różnej gramaturze (np. firanki bardziej prześwitujące, a zasłony tkane gęściej) i zawiesić je na podwójnym karniszu. Daje to możliwość swobodnego manewrowania zasłonami. Ciekawe są też połączenia rolet rzymskich lub drewnianych żaluzji z zasłonami (szczególnie we wnętrzach, w których dominują naturalne materiały (drewno, kamień) i jest sporo zieleni.

W roli tradycyjnych zazdrostek kuchennych w bardziej współczesnych wnętrzach wykorzystać możemy rolety zasuwane z dołu ku górze czy specjalne naklejki na szyby (wzorzyste i jednolite). Rozproszone, ciepłe światło w pomieszczeniach zapewnią natomiast przypominające żaluzje silhouette. Dzięki nim dopływ światła można regulować za pomocą kąta nachylenia poprzecznych elementów.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także