Nowy numer 24/2021 Archiwum

Odebrali mi miłość i marzenia

– W Auschwitz straciłam zdolność do normalnego odczuwania, tak naprawdę nie potrafiłam mocno kochać, nigdy nie miałam marzeń – mówi pani Lidia.

W czasie audiencji ogólnej 26 maja Franciszek zbliżył się do Lidii Maksymowicz, która odsłoniła lewe przedramię i pokazała numer obozowy, wytatuowany w 1940 r. w obozie w Auschwitz. Papież na chwilę się zatrzymał, wziął jej rękę i pocałował numer, po czym przytulił kobietę. – To było coś nadzwyczajnego, tak jakbym czuła, że nabrałam jakiejś mocy. Nie spodziewałam się, że mnie przytuli do siebie, pocałuje w numer obozowy. Tylko papież Franciszek mógł cos takiego zrobić, bo on jest po prostu w sensie pozytywnym nieprzewidywalny – pani Lidia dzieli się swoim doświadczeniem z GN. Dodaje, że gest papieża nie jest tylko dla niej, lecz odbiera go jako hołd dla dzieci, które znalazły się w Auschwitz. Po tym wydarzeniu na nią i jej historię zwrócił uwagę cały świat. Film ukazujący spotkanie z papieżem był pokazywany przez wiele mediów w różnych krajach.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 23/2021 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także