Nowy numer 5/2023 Archiwum

Papież do Polaków: Działajcie na rzecz budowy cywilizacji miłości

Papież Franciszek zaapelował w środę do Polaków, aby działali na rzecz budowy cywilizacji miłości. Apel skierował podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Pozdrawiając Polaków w czasie audiencji na dziedzińcu świętego Damazego, papież powiedział: "W najbliższy piątek będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu, w setną rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, wasi biskupi uroczyście ponowią ten akt".

"Zachęcam Was, abyście przeniknięci Bożą miłością, działali na rzecz budowania cywilizacji miłości. Z serca Wam błogosławię" - dodał.

W katechezie na temat modlitwy Franciszek mówił, że jest ona "oddechem życia".

Przywołał słowa świętego Jana Chryzostoma, że "można modlić się na targu, w czasie samotnej przechadzki, kupując lub sprzedając, a nawet przy gotowaniu".

"Modlitwa jest rodzajem pięciolinii, na której umieszczamy melodię naszego życia. Nie stoi ona w sprzeczności z codzienną pracą, ale jest miejscem, gdzie każde działanie znajduje swój sens, swoją rację i swój pokój" - wyjaśnił papież.

Zaznaczył, że praca i modlitwa nawzajem się uzupełniają.

"Modlitwa - która jest tchnieniem wszystkiego - pozostaje życiodajnym tłem pracy. Jest czymś nieludzkim, gdy jesteśmy tak bardzo zapracowani, że nie znajdujemy już czasu na modlitwę" - stwierdził papież. Uznał, że nie jest "zdrowa" modlitwa wyobcowana z życia.

Na początku audiencji Franciszek podszedł do wiernych bez maseczki i witał się z nimi serdecznie; podawał im ręce, rozdawał autografy, rozmawiał i błogosławił. Niektórzy również mieli opuszczone maseczki. Nie były przestrzegane zasady dystansu między wiernymi. Klimat spotkania bardziej przypominał ten sprzed pandemii.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy