Nowy numer 25/2021 Archiwum

Polski Nowy Ład: Co w programem 500 Plus?

Głos w tej sprawie zabrali premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg.

W związku z zapowiadaną na najbliższą sobotę prezentacją Polskiego Nowego Ładu, czyli programu gruntownej przebudowy polskiego życia społeczno-gospodarczego, pojawiają się pytania o przyszłość programu Rodzina 500 Plus. Już teraz w tym temacie wstępne deklaracje złożyli premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg. Oboje zapowiadają, że finansowe wsparcie dla rodzin zostanie utrzymane. To nie ulega wątpliwości. Nie zdradzają jak na razie szczegółów czy kwota zostanie zrewaloryzowana.

Według wyliczeń ekspertów, aby 500 plus miało obecnie taką samą wartość jak w chwili wprowadzenia, kwota wsparcia musiała by wzrosnąć (wg różnych metodologii) do 567 lub 615 zł. Możliwość podniesienia świadczenia nie jest wykluczona, o czym świadczy choćby wypowiedź ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który uważa, że wzrost kwoty do 700 zł nie byłaby rujnująca dla budżetu:
- Jak będziemy dalej te pieniądze pchali w tym kierunku, to te pieniądze wylądują z powrotem na rynku. To bardzo ważne, byśmy w tej chwili nie obcinali ilości pieniędzy, które idą do konsumentów - mówił w rozmowie z Polsat News.

Minister Maląg równocześnie zapowiedziała, że oprócz utrzymania 500 Plus pojawią się inne programy wsparcia rodzin. Choć nie zdradziła szczegółów, zarysowała główne obszary, w których mają funkcjonować: to m.in. pomoc mieszkaniowa dla rodzin z małymi dziećmi, wsparcie w zakresie opieki nad dziećmi do 3 roku życia, ale również pwne zmiany w Kodeksie Pracy wprowadzające większa elastyczność na styku pracy i opieki nad dziećmi. 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama