Nowy numer 48/2023 Archiwum

Którędy do raju?

Słoneczna Kalifornia czy kulturalno-‑inteligencki Nowy Jork? Mieszkańcy tych „wymarzonych do życia” stanów coraz częściej przenoszą się do innych regionów USA. Uciekają przed wysokimi podatkami. W efekcie „rajskie” stany tracą po kilkanaście miliardów dolarów rocznie.

W ciągu 10 sekund Kalifornia straciła 1400 dolarów… Po 30 sekundach jej budżet był uboższy już o 3800 dolarów… Po minucie wyparowało w sumie 8000 dolarów. Takie kwoty wyświetlają się na specjalnym liczniku udostępnionym przez portal howmoneywalks.com, który monitoruje na bieżąco trendy w tzw. migracji podatkowej, czyli w zmianie miejsca zamieszkania lub prowadzenia firmy pod wpływem zbyt dużych obciążeń fiskalnych. W ciągu roku najliczniejszy stan w USA (prawie 40 mln mieszkańców) z powodu takich migracji straci w sumie ok. 13–15 mld dolarów. Nie lepiej wygląda to na Wschodnim Wybrzeżu w stanie Nowy Jork – w tym samym czasie licznik pokazywał jeszcze szybsze tempo utraty wpływów do budżetu: po minucie „uciekło” 13 tys. dolarów. Oba stany – Kalifornia i Nowy Jork – przodują w odpływie ludności i tym samym utracie wpływów do budżetu.

Dostępne jest 36% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny