Nowy numer 25/2021 Archiwum

Dziesięć słów

„Papież kochany, ale nie słuchany”. Czy naprawdę ta gorzka opinia o rodakach Jana Pawła II jest prawdziwa? Ta ankieta przypomni nam niezwykle aktualne nauczania sprzed 30 lat.

Wy, Polacy, nie słuchacie Jana Pawła II – usłyszał przed laty o. Maciej Zięba. – Gdybyście go słuchali, to byście tyle nie klaskali.

Czy to krzywdząca opinia? Czy w kolejne rocznice wyboru papieża Polaka stać nas jedynie na nucenie „Barki”, łzawe opowieści o kremówkach i pierwszym szlaku na Leskowiec? Co zapamiętaliśmy z jego nauczania? Pallotyni znaleźli ciekawy sposób, by odświeżyć naszą pamięć. Zaproponowali ciekawą ankietę.

Przed trzydziestu laty papież odwiedził ojczyznę w dwóch etapach. W pierwszych dniach czerwca zjechał Polskę wzdłuż i wszerz. Był w Częstochowie, Krakowie, rodzinnych Wadowicach, Koszalinie, Rzeszowie, Przemyślu, Lubaczowie, Kielcach, w Radomiu, Łomży, Białymstoku, Olsztynie, we Włocławku, Płocku i w stolicy. W sierpniu przyleciał ponownie. Tym razem na Światowe Dni Młodzieży. Pod murami Jasnej Góry czekało na niego 1,7 miliona młodych ludzi. Przez całą pielgrzymkę mówił Polakom o znaczeniu „dziesięciu słów” Dekalogu. Czy pamiętamy to nauczanie?

Można to łatwo sprawdzić. Wystarczy wziąć udział w ankiecie przygotowanej na 30. rocznicę pielgrzymki. Wypełniając ją, Polacy przypomną sobie konkretne homilie papieża dotyczące kolejnych 10 Przykazań Bożych – opowiadają organizatorzy. Będzie to też swoisty sondaż, jak przyjmujemy dziś nauczanie Jana Pawła II. Na zachętę każdy, kto wypełni ankietę, otrzyma „papieski upominek”, który dotrze do jego domu pocztą.

Akcja potrwa miesiąc, od 10 maja do 10 czerwca 2021 r., a w głównych miastach Polski pojawią się przypominające o niej billboardy.

To bardzo osobista ankieta. Nie dotyczy jedynie znajomości tekstów homilii, ale i wyboru tych, które są dla nas ważne, które, jak podpowiadają organizatorzy, są zdolne zmienić nasze życie.

By wziąć w niej udział, należy wejść na stronę www.dekalogjp2.pl. Znajdziemy tu również papieskie nauczanie w formie tekstów i archiwalnych nagrań video. Można też wybrać upominek.

– Ponieważ myślą przewodnią pielgrzymki przed trzydziestu laty był Dekalog, wybraliśmy kilka myśli dotyczących każdego z dziesięciu przykazań. Przy każdym z nich trzeba wskazać jedną sentencję, którą uważasz za najważniejszą, która najbardziej do ciebie przemawia i którą warto dziś przypomnieć – wyjaśniają organizatorzy. – Jeśli chcesz, możesz w kilku zdaniach uzasadnić swój wybór, a najciekawsze wypowiedzi opublikujemy w mediach społecznościowych. Wypełnianie ankiety możesz w każdej chwili przerwać i później do niej wrócić. Do ponownego otwarcia należy jedynie wpisać e-mail podany przy rejestracji. Na ten sam e-mail zostaną przesłane wyniki ankiety i zasady przekazania prezentu.

Organizatorami akcji są: Sekretariat ds. Misji Prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów i Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl, a jej pomysłodawcą jest prezes tej fundacji ks. Jerzy Limanówka, który przed trzydziestu laty był zaangażowany w organizację pamiętnej papieskiej pielgrzymki.

Akcja jest znakomitą okazją, by przypomnieć sobie to, co miał do powiedzenia Karol Wojtyła, oraz jak bardzo aktualne jest jego nauczanie. Przykład? Proszę bardzo. W ankiecie znajdziemy słowa: „Bądź chrześcijaninem naprawdę, a nie tylko z nazwy. Nie bądź chrześcijaninem byle jakim”. Tak wołał papież 2 czerwca 1991 roku w Rzeszowie, przypominając kilkuset tysiącom wiernych Podkarpacia zgromadzonym na błoniach przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego (po roku, gdy miasto stało się stolicą nowej diecezji, świątynia ta została katedrą) o przykazaniu: „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno”.

Patronat nad akcją oprócz redakcji „Gościa Niedzielnego” objęły KAI i Redakcja Programów Katolickich TVP. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także