Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uczciwość ucieczkowa

Myśl wyrachowana: Trudności ludzi rozwijają, o ile się przed nimi nie zwijają.

* * * * *

Muszą ciąć

Amazon, amerykańska firma prowadząca największy na świecie sklep internetowy, usunęła z oferty książkę naukowca Ryana Andersona pt. „Gdy Harry stał się Sally”. Autor krytykuje w niej ideologię gender, ujmując temat transpłciowości od strony biologicznej, filozoficznej i psychologicznej. Pozycja otrzymała pozytywne recenzje specjalistów renomowanych uczelni w Stanach Zjednoczonych, ale, jak widać, nie uzyskała akceptacji Amazona. Jeden z republikańskich senatorów, Marco Rubio, tak skomentował to na Twitterze: „Amerykańscy oligarchowie, wspierani przez lewicowych polityków, prowadzą cyfrowe palenie książek”.

Konserwatywni politycy zwracają uwagę na fakt, że zdarzyło się to tydzień po tym, jak Kongres USA zaczął obrady nad ustawą o równości. Projekt ten przewiduje uznanie „orientacji seksualnej” i tożsamości płciowej za klasy chronione prawnie. Anderson jest jednym z naukowców, którzy sprzeciwiają się uchwaleniu takiego prawa, wskazując, że spowoduje to społeczny przymus uznania ideologii gender. Pociągnie to za sobą m.in. konieczność dopuszczania do szatni czy łazienek przedstawicieli przeciwnej płci, którzy zechcą się z tą płcią „utożsamiać”. Cóż – to się musiało stać. Cenzura jest oczywistym elementem każdego totalitaryzmu – a gender to ideologia totalitarna jak komunizm, tylko jeszcze głupsza. Bez cenzury i zmasowanego prania mózgów coś takiego nie zdoła pokonać przeszkody zdrowego rozsądku. Więc sami rozumiecie.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka