Nowy numer 21/2023 Archiwum

KGB wobec Jana Pawła II. Debata na żywo

Unikatowy zbiór dokumentów jednej z operacji sowieckiego wywiadu został opracowany przez historyków. Wśród nich jest dr Andrzej Grajewski, redaktor "Gościa Niedzielnego".

🇻🇦Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy „Kapella" [DYSKUSJA o KSIĄŻCE]
IPNtvPL

Sprawa agenturalno-obserwacyjna „Kapella” (Kaplica) – w książce znalazły się dotyczące jej 54 dokumenty – była połączeniem różnego rodzaju kombinacji operacyjnych oraz działań podejmowanych zarówno przez jednostki funkcjonujące poza granicami Związku Sowieckiego i korzystające z informacji zdobywanych przez sieć agenturalną (m.in. w USA oraz w Watykanie), jak i prowadzonych z kraju. Była realizowana w latach 1979–1990. Dokumentacja operacji przynosi wiele nowych informacji dotyczących wiedzy KGB na temat poczynań Jana Pawła II wobec Związku Sowieckiego oraz krajów komunistycznych w Europie Wschodniej.

Przeczytaj więcej: Wschodni plan papieża

Książka Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy „Kapella" 1979-1990to unikatowy zbiór dokumentów jednej z operacji sowieckiego wywiadu, prowadzonej pod nadzorem Moskwy przez I Wydział KGB Litewskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Stanowi interesujący przyczynek do zbadania relacji między ZSRS a Stolicą Apostolską oraz ważne źródło informacji, dotyczących wiedzy i wyobrażeń KGB na temat poczynań Jana Pawła II.

W IPN odbędzie się debata na żywo nad zbiorem opublikowanych dokumentów. Udział biorą: dr Andrzej Grajewski – redaktor naukowy (Gość Niedzielny), dr hab. PawełSkibiński UW. IDMN, dr hab. Władysław Bułhak BBH IPN. Prowadzenie: dr hab. Rafał Łatka BBH IPN, IDMN

Więcej na temat inwigilowania Karola Wojtyły/Jana Pawła II przez SB w serwisie specjalnym wadowice1920.gosc.pl

KGB wobec Jana Pawła II. Debata na żywo

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast