Nowy numer 48/2023 Archiwum

Wschodni plan papieża

Sowieccy analitycy nie mieli wątpliwości, że pojawienie się Jana Pawła II zmieniło bieg historii. Po raz pierwszy mamy możliwość zapoznania się z dokumentami dotyczącymi ważnej operacji prowadzonej przez KGB przeciwko papieżowi.

Z perspektywy historii wiemy, że Jan Paweł II, wykorzystując koniunkturę geopolityczną, wygrał wojnę, jaką wszystkim religiom wypowiedział w 1917 r. bolszewicki ateizm, próbując w imię socjalnej i politycznej utopii pozbawić ludzi prawa do wyznawania wiary w Boga. Wydane przez IPN, w opracowaniu dr Ireny Mikłaszewicz oraz moim, dokumenty KGB znalezione w Wilnie pozwalają zrozumieć logikę tej niemającej precedensu w dziejach najnowszych rozgrywki papieża z sowieckim systemem.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego