Nowy numer 13/2024 Archiwum

Białoruskie wyzwanie

Aresztowanie działaczy Związku Polaków na Białorusi wymaga od nas solidarności, ale także poszukiwania rozwiązań, które nie tylko im pozwolą odzyskać wolność.

Polacy na Białorusi to największa grupa naszych rodaków żyjąca poza granicami kraju. Mieszkają od pokoleń na rodzinnej ziemi, ale historia sprawiła, że znaleźli się w granicach innego państwa. Jak wykazał ostatni spis powszechny na Białorusi, to społeczność licząca ok. 300 tys. ludzi, ale osób z polskimi korzeniami, chociaż nie deklarujących przynależności do mniejszości, jest tam znacznie więcej. Najwięcej Polaków mieszka w obwodach grodzieńskim i brzeskim, ale spore ich enklawy są także w innych regionach, m.in. na Witebszczyźnie czy w Mińsku.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego