Nowy numer 17/2024 Archiwum

Książka przez całą dobę

Polona.pl to największa biblioteka cyfrowa w Polsce, a druga po Francji wśród krajów Unii cyfrowa biblioteka narodowa. – Można z niej korzystać bez ryzyka zakażenia i bez limitów – mówi dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

No chyba że zarazimy się miłością do książki. – Nasza biblioteka jest dostępna dla każdego przez całą dobę z dowolnego miejsca na świecie i bez żadnych ograniczeń – podkreśla dyrektor Makowski. – W marcu ubiegłego roku, kiedy rozpoczął się lockdown, obejmujący zamknięcie między innymi bibliotek, polona.pl odnotowała trzykrotny przyrost użytkowników, którzy szukali publikacji potrzebnych im do pracy, nauki czy po prostu rozrywki. W 2020 r. serwery wygenerowały o ponad 10 mln więcej odsłon niż rok wcześniej. Zdigitalizowane egzemplarze znajdują się w magazynie Biblioteki Narodowej, a te najcenniejsze – w jej skarbcu, ale dzięki technice cyfrowej widzimy je z bliska na ekranie komputera. – Dzięki nowym technologiom każdy z nas może cieszyć się bogactwem kultury i historii, mogąc wejść przez internet do magazynów Biblioteki Narodowej – mówi dyrektor. – Kiedyś był to przywilej zastrzeżony wyłącznie dla bibliotekarzy – dodaje. Zna tę pracę od podszewki, bo prawie 30 lat temu, jeszcze podczas studiów, zaczął tu swoją karierę jako młodszy bibliotekarz w zakładzie rękopisów.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych