Nowy numer 18/2021 Archiwum

Córka zdrajcy

Hosokawa Gracia należy do najpopularniejszych postaci w historii Japonii. Była najsłynniejszą Japonką, która została katoliczką.

Szukała czegoś wiecznego

Tama w 1582 r., kiedy zginęli Nobunaga i jej ojciec, miała 19 lat. Jej matka, siostry i bracia, otoczeni przez wojska Hideyoshiego, podpalili swój zamek, ponosząc śmierć w płomieniach. Tama była wówczas żoną Hosukawy Tadaokiego, możnego samuraja. Mąż był człowiekiem wpływowym, w czasie wojen domowych wspierał zarówno Nobunagę, który zresztą zaaranżował jego małżeństwo z Tamą, jak i jego sukcesorów. Mogła się obawiać, że Toyotomi Hideyoshi zażąda jej śmierci, jako ostatniej znaczącej przedstawicielki rodu Mitsuhide.

Tadaoki był wojownikiem, dyplomatą i estetą. Pod kierunkiem ojca studiował japońską poezję oraz sztukę ceremonialnego przyrządzania i picia zielonej herbaty. Jednocześnie był człowiekiem apodyktycznym, gwałtownym, kłócił się z całą rodziną. O jego charakterze świadczy fakt, że w 1615 r. swojemu młodszemu synowi kazał popełnić samobójstwo, a najstarszego wydziedziczył, kiedy ten nie zgodził się rozwieść ze swoją żoną. Tadaoki z pewnością kochał żonę, bo chociaż formalnie rozwiódł się z Tamą, nie pozostawił jej na pastwę losu. Wysłał ją do zapadłej wioski Midono w górach półwyspu Tango, gdzie pozostawała w ukryciu do 1584 roku.

W czasie dwóch lat izolacji Tama doszła do wniosku, że świat jest nietrwały i przemijający. Analizując losy swojego ojca i Nobunagi, zrozumiała, do czego prowadzi żądza władzy. Szukała czegoś trwałego. Wówczas Kiyohara Maria, jedna z dam dworu, która była chrześcijanką, opowiedziała jej o Jezusie. „Wszyscy ludzie są dziećmi tego samego ojca. Rolnicy, panowie feudalni, a nawet najwyżsi władcy mają te same prawa i obowiązki” – usłyszała Tama. Tymczasem Hideyoshi podporządkował sobie cały kraj i zbudował zamek w Osace. Następnie zmusił feudałów do zbudowania domów wokół zamku i nakazał, aby mieszkały tam ich rodziny, stając się niejako zakładnikami suwerena. W tej sytuacji feudałom trudno byłoby buntować się przeciw niemu. Również Hosokawa zbudowali wspaniałą rezydencję w Tamatsukuri w Osace. W 1584 r. Hideyoshi pozwolił wrócić tam Tamie.

W 1587 r. mąż wyjechał do armii na Kiusiu, a w Wielkanoc Tama w przebraniu damy dworu udała się do kościoła. Była to jej pierwsza i ostatnia wizyta w świątyni, bo nie mogła swobodnie wychodzić z rezydencji. Jednak za pośrednictwem wiernej Marii utrzymywała korespondencję z misjonarzami, m.in. z jezuitą o. Cespedesem, który odpowiadał na jej pytania dotyczące wiary katolickiej. W tym samym roku Hideyoshi wydał edykt zakazujący chrześcijaństwa i rozkazał opuścić misjonarzom Japonię.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także