Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rozpacz wygnanych

Grupa zrozpaczonych ludzi gromadzi się nad brzegiem rzeki. Żaden promień nadziei nie rozświetla ich twarzy. Obok nich leżą porzucone harfy.

To ilustracja Psalmu 137(136), rozpoczynającego się słowami: „Nad rzekami Babilonu siedzieliśmy i płakali, wspominając Syjon”. Psalm opowiada o losie ludu wybranego na zesłaniu w Babilonie. Izraelici zostali tam uprowadzeni w 586 r. przed Chr., po zdobyciu Jerozolimy przez króla Nabuchodonozora II. Deportacje były w starożytności często stosowane przez najeźdźców w stosunku do buntowniczych ludów. Niewola babilońska trwała do roku 538 przed Chr., kiedy to król perski Cyrus II Wielki po podbiciu Babilonu wspaniałomyślnie pozwolił Izraelitom wrócić do ojczyzny.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy