Nowy numer 22/2023 Archiwum

Biskupi USA: Szczepionka firmy Johnson & Johnson budzi zastrzeżenia

Zdaniem amerykańskich biskupów zatwierdzenie do użytku w Stanach Zjednoczonych szczepionki firmy Johnson & Johnson rodzi moralny sprzeciw. Preparaty firm Pfizer i Moderna wzbudzały obawy, ponieważ do ich testowania użyto linii komórkowych pochodzących z aborcji.

Jednak, aż do tej pory, medyczni giganci nie posunęli się do ich wykorzystania w procesie produkcji. Tymczasem najnowsza szczepionka została opracowana, przetestowana i wyprodukowana przy pomocy linii komórkowych nienarodzonych dzieci.

Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że „gdy nie są dostępne etycznie nienaganne szczepionki na Covid-19 (...), moralnie dopuszczalne jest przyjęcie preparatu, w którego procesie badawczym i produkcyjnym wykorzystano linie komórkowe pochodzące z aborcji”. Oznacza to, że – jeśli jest taka możliwość – to spośród kontrowersyjnych szczepionek należy wybrać tę, która ma najmniejszy związek z przemysłem aborcyjnym. Stąd amerykańscy biskupi polecają preparaty firmy Pfizer lub Moderna zamiast tych wyprodukowanych przez Johnson & Johnson.

Zaznaczają, że aborcja jest również pandemią, która powoduje światowe cierpienie i której należy się przeciwstawiać. „Powinniśmy nalegać, aby firmy farmaceutyczne zaprzestały używania linii komórkowych pochodzących z aborcji” – napisali biskupi. Dodali jednak, że bycie zaszczepionym może być także „uczynkiem miłosierdzia, który służy dobru wspólnemu”.

Oświadczenie podpisali: przewodniczący komisji episkopatu USA ds. wiary bp Kevin C. Rhoades oraz abp Josepf F. Naumann, który w amerykańskim episkopacie zajmuje się tematyką pro-life.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast