Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zimny prysznic

O wykuwaniu mężczyzny z mężczyzny opowiada ks. Adam Rybicki.

Marcin Jakimowicz: Który to już dzień?

ks. Adam Rybicki:
Czterdziesty czwarty…

Nie ma Ksiądz dość?

Dzisiaj akurat nie, ale bywało, że miałem. I zastanawiałem się, czy to coś daje, czy warto.

Co jest dla Was trudniejsze: zimny prysznic czy siedzenie 20 minut w ciszy?

Czasem jednak medytacja w ciszy, która jest częścią tzw. Godziny Świętej. Dla mnie – księdza – to nie jest jakieś ogromne wyzwanie, ale dla ojców i mężów wyszarpanie godziny na modlitwę to spory wysiłek. Zobowiązujemy się do codziennego odprawienia tej Godziny Świętej, która obejmuje: lekturę czytań Księgi Wyjścia, krótkiego komentarza teologicznego i 20-minutowej medytacji w ciszy. Lodowaty prysznic jest łatwiejszy, bo trwa krócej. Natomiast Godzinę Świętą jakoś podświadomie przesuwa się na koniec dnia, gdy głowa już się kiwa…

I chce się zaśpiewać: „Niech Cię nawet sen nasz chwali”…

Naprawdę łatwo wówczas przysnąć, wiem coś o tym. W pierwszym odruchu człowiek ma ochotę zmodyfikować (tzn. ułatwić sobie) program… Znajomy z Kanady, który przerabiał go już czterokrotnie, opowiadał, że w czasie pierwszej próby grupa rozsypała się. Dlaczego? Bo zaczęła kombinować, modyfikować program po swojemu.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza