Nowy numer 32/2022 Archiwum

Zimny prysznic

O wykuwaniu mężczyzny z mężczyzny opowiada ks. Adam Rybicki.

Marcin Jakimowicz: Który to już dzień?

ks. Adam Rybicki:
Czterdziesty czwarty…

Nie ma Ksiądz dość?

Dzisiaj akurat nie, ale bywało, że miałem. I zastanawiałem się, czy to coś daje, czy warto.

Co jest dla Was trudniejsze: zimny prysznic czy siedzenie 20 minut w ciszy?

Czasem jednak medytacja w ciszy, która jest częścią tzw. Godziny Świętej. Dla mnie – księdza – to nie jest jakieś ogromne wyzwanie, ale dla ojców i mężów wyszarpanie godziny na modlitwę to spory wysiłek. Zobowiązujemy się do codziennego odprawienia tej Godziny Świętej, która obejmuje: lekturę czytań Księgi Wyjścia, krótkiego komentarza teologicznego i 20-minutowej medytacji w ciszy. Lodowaty prysznic jest łatwiejszy, bo trwa krócej. Natomiast Godzinę Świętą jakoś podświadomie przesuwa się na koniec dnia, gdy głowa już się kiwa…

I chce się zaśpiewać: „Niech Cię nawet sen nasz chwali”…

Naprawdę łatwo wówczas przysnąć, wiem coś o tym. W pierwszym odruchu człowiek ma ochotę zmodyfikować (tzn. ułatwić sobie) program… Znajomy z Kanady, który przerabiał go już czterokrotnie, opowiadał, że w czasie pierwszej próby grupa rozsypała się. Dlaczego? Bo zaczęła kombinować, modyfikować program po swojemu.

Im dłużej czytaliśmy na kolegium zasady programu Exodus 90, tym głębsza zapadała cisza….

Nie dziwię się. (śmiech) Exodus 90 to katolicki ascetyczno-modlitewny program dla mężczyzn. Powstał kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych i od razu podbił wiele męskich serc. Polega na 90-dniowym podejmowaniu pewnych konkretnych codziennych ascetycznych i modlitewnych praktyk, mających na celu „uwolnienie” mężczyzn i odkrycie Boga na nowo.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się