Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycyjny w okresie PRL

Był posłem i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w wieku 75 lat.

Wiadomość o śmierci śp. Lityńskiego podał wieczorem na Twitterze dziennikarz Eugeniusz Smolar.

Jan Lityński, urodził się w 1946 r. w rodzinie polsko-żydowskiej, jako syn Ryszarda Lityńskiego i Reginy z domu Lorenc. Od 1966 do 1967 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Do 1968 studiował na Wydziale Matematyki UW. W tym samym roku znalazł się wśród organizatorów i uczestników studenckich wystąpień w trakcie wydarzeń marcowych. Został skazany za to na karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

W 1976 r. został współzałożycielem „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. był współredaktorem „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych.

Członek KSS „KOR”, współpracownik Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki” (członek redakcji). W 1980 r. doradca władz NSZZ „Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej.

W 1981 r. w stanie wojennym został internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. działał w solidarnościowym podziemiu, jako członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze.

Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego. W latach 1989-2001 był posłem na Sejm, a także przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych.

Od 1990 r. działał w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 był doradcą PLL LOT do spraw społecznych, mediatorem sporów.

Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przedterminowymi wyborami prezydenckimi w 2010 roku po Katastrofie Smoleńskiej. 12 października 2010 został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Pełnił tę funkcję do 5 sierpnia 2015 roku.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy