Nowy numer 39/2023 Archiwum

Dominikanin opracowuje tanią szczepionkę przeciwko COVID-19. Ma imponujące CV naukowe

Filipińsko-amerykański dominikanin ojciec Nicanor Austriaco pracuje nad szczepionką przeciwko COVID-19. Duchowny podkreśla, że opracowywany przez niego produkt ma być łatwy w wytwarzaniu, magazynowaniu, a także dostępny cenowo. Wskazuje, że celem badań jest opracowanie skutecznej szczepionki dla najbiedniejszych państw świata.

Naukowiec prowadzący swoje badania na Uniwersytecie św. Tomasza w Manili wskazuje, że podstawą opracowywanej szczepionki jest grzyb Saccharomyces boulardii, używany już w niektórych lekach, który jest tropikalnym gatunkiem drożdży. Dominikanin wyjaśnił, że substancja ta została już przez zespół badawczy zmodyfikowana genetycznie, stanowiąc podstawę pod nową szczepionkę przeciwko COVID-19. - Środek ten okazał się skuteczny w badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych przez nas na zwierzętach. Nadal jednak nie rozpoczęły się testy na ludziach – wyjaśnił o. Austriaco.

Duchowny wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie uda się jego zespołowi rozpocząć badania kliniczne w filipińskich szpitalach. - Tylko Bóg wie, kiedy one ruszą. Miejmy jednak nadzieję, że będą skuteczne, skoro udało się uzyskać pozytywne wyniki w testach na zwierzętach – dodał naukowiec w zakonnym habicie.

W ocenie filipińskiego badacza docelowo można byłoby wytwarzać w skali masowej tanie szczepionki przeciwko COVID-19. Dodał, że zgodnie z założeniem ekipy naukowców nowy środek podawany byłby pacjentom w formie pastylki.

O. Austriaco jest biologiem molekularnym, profesorem Providence College w Providence w USA i na Uniwersytecie Św. Tomasza na Filipinach. Jeszcze jako świecki ukończył z wyróżnieniem University of Pennsylvania, doktorat z biologii zdobył w 1996 r. na słynnym Massachusetts Institute of Technology. Po krótkiej pracy naukowej w Ludwig Institute of Cancer Research na University College London wstąpił do dominikanów. Doktorat z teologii uzyskał na uniwersytecie we Fryburgu. Jest także posiadaczem dyplomu MBA. Zajmuje się m.in. zjawiskiem śmierci komórek, a także bioetyką, teorią ewolucji widzianą w świetle wiary oraz relacjami nauki i wiary.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast