Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dwa w jednym

Jeśli celem ekumenizmu jest widzialna jedność chrześcijan, to 10 lat temu dla anglikanów otworzyły się drzwi, które tę jedność czynią bardziej realną. Pomimo wątpliwości, czy nie jest to jakaś forma prozelityzmu.

Wstyczniu 2011 roku w Wielkiej Brytanii powstał pierwszy ordynariat personalny dla duchownych i świeckich anglikanów, którzy chcieli przejść na katolicyzm, zachowując jednak m.in. anglikańską tradycję liturgiczną i wszystko to, co w teologii anglikańskiej nie wyklucza doktryny katolickiej. W kolejce ustawiły się wspólnoty anglikańskie również w innych krajach. Nie były one liczne, ale ponieważ wyrażana od dawna przez nich prośba o pełną komunię z Kościołem rzymskokatolickim była coraz silniejsza, papież Benedykt XVI w 2009 roku wydał konstytucję apostolską „Anglicanorum coetibus”, która daje taką możliwość.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny