Nowy numer 39/2023 Archiwum

Certyfikaty szczepień na początku do celów medycznych, ciemnoczerwone strefy w UE

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu przywódców UE w czwartek wieczorem oznajmił, że certyfikaty szczepień będą mogły być na początku wykorzystane tylko do celów medycznych.

"Myślę, że powinniśmy się zgodzić na wspólne elementy, które powinny się znaleźć w certyfikatach szczepień do celów medycznych. Później zobaczymy, czy i w jakich okolicznościach te zaświadczenia mogłyby być użyte" - powiedział Michel.

Odnosząc się do działania wspólnego rynku dodał: "Jesteśmy przekonani, że powinniśmy zachować otwarte granice, żeby zagwarantować dobre funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Jednocześnie, w przypadku nieistotnych podróży, restrykcje powinny być brane pod uwagę".

Z kolei Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie tzw. ciemnoczerwonych stref w UE:

"Mamy powody do nadziei z powodu szczepionek, ale też powody do poważnych obaw z powodu nowych odmian wirusa. (...) Musimy zagwarantować dostawy szczepionek z firm i musimy zapewnić szybkie i efektywne wykorzystanie dostępnych szczepionek" - powiedziała von der Leyen.

Zapowiedziała też wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w UE tam, gdzie jest szczególnie wiele przypadków Covid-19. "W tych strefach wirus występuje na bardzo wysokim poziomie. Wobec osób podróżujący ze stref ciemnoczerwonych byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe (do punktu docelowego - PAP)" - powiedziała. Dodała, że wszystkie nieistotne podróże z tych stref miałaby być "mocno odradzane".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast