Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dorastanie do heroizmu

Najnowsza biografia Henryka Sławika, bohatera trzech narodów – polskiego, węgierskiego i żydowskiego – to zajmujący i przejmujący opis dojrzewania bohatera do czynów heroicznych.

Postać Sławika w czasach PRL była zapomniana. Renesans jego pamięci stał się możliwy dzięki działaniom Henryka Zvi Zimmermanna, prawnika i dyplomaty, współpracującego ze Sławikiem w czasie wojny. W 1987 r. ogłosił on w „Przekroju” anons o tym, że poszukuje świadectw o Henryku Sławiku, który na Węgrzech „dopomógł w ocaleniu wielu Polaków i Żydów”. Nieocenione zasługi dla odkrycia biografii Sławika i jego węgierskiego przyjaciela Józsefa Antalla miał były ambasador RP w Budapeszcie – dyplomata i dziennikarz Grzegorz Łubczyk, który opublikował kilka książek na jego temat oraz był promotorem postawienia pomnika Sławika i Antalla w Warszawie i Budapeszcie. Nieocenione są także zasługi Michała Lutego, byłego działacza Solidarności, więźnia politycznego w latach 80. oraz wiceprezydenta Katowic w utrwaleniu zasług Sławika i Antalla na Górnym Śląsku, jak również w wymiarze ogólnopolskim. Do listy osób zafascynowanych tą postacią dołączył Tomasz Kurpierz, który w wydawnictwie IPN opublikował monumentalną monografię pt. „Henryk Sławik. 1894–1944. Biografia socjalisty”. Na szerokim tle epoki opisuje on kolejne etapy życia Sławika: udział w powstaniach śląskich, karierę dziennikarza i redaktora naczelnego „Gazety Robotniczej”, radnego w Katowicach oraz wpływowego działacza PPS, co utorowało mu drogę do życiowej misji – stanowiska prezesa Komitetu Obywatelskiego do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Pełniąc tę funkcję, ocalił co najmniej pięć tysięcy polskich Żydów i zasłużył sobie na miano jednego z największych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Z tej obszernej pracy chciałbym zwrócić uwagę na dwa wątki bogatej biografii Sławika.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
Nowy numer 2/2021 . Cena 3,98.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się