Nowy numer 17/2024 Archiwum

Niosąc nadzieję w czasach koronawirusa

Uganda, jak wiele innych krajów na świecie, została dotknięta pandemią koronawirusa. Choć przypadków zachorowań nie ma tak wiele jak w Europie, to lockdown wprowadzony przez rząd w marcu 2020 był tak zaostrzony, że jego skutki odczuwamy do dzisiaj - mówi s. Magdalena Orczykowska, ze zgromadzenia Sióstr Białych Misjonarek Afryki.

S. Magda jest jedną z kilkunastu Polek w tym międzynarodowym zgromadzeniu misyjnym. Od kilku lat miejscem jej misji jest stolica Ugandy, Kampala, gdzie siostry prowadzą m.in. ośrodek szkolenia zawodowego dla dziewcząt.

W 2020 r. koronawirus na wiele miesięcy sparaliżował życie społeczne w Ugandzie. W ramach środków zapobiegawczych, po początkowym wybuchu zachorowań na COVID-19, rząd podjął decyzję o tymczasowym zamknięciu całej działalności gospodarczej i transportu, co doprowadziło do tego, że niektórzy ludzie stracili pracę i pozostawiono ich na pastwę losu.

- Od marca do czerwca transport został całkowicie zawieszony, a ludziom nie wolno było przemieszczać się w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy, choćby dorywczej. Łamanie tego zakazu było uznawane za przestępstwo. Tylko niezbędni pracownicy mogli się poruszać - mówi s. Magdalena.

- Była to przytłaczająca sytuacja, szczególnie w naszej społeczności i w okolicy. Rząd obiecał, że zapewni dostawy żywności ludziom na obszarach najbardziej dotkniętych przez lockdown. Niestety pomoc rządowa nie mogła dotrzeć do wszystkich ludzi, którzy jej potrzebowali w tym czasie.

Wychodząc naprzeciw podstawowym potrzebom ludzi, siostry widząc przez co przechodzą mieszkańcy okolicy i czego konkretnie im brak, zorientowałyśmy się, że większość osób dotkniętych lockdownem potrzebuje przede wszystkim zapasów żywności oraz środków higienicznych.

- Z pomocą osób świeckich, z którymi współpracujemy w parafii, dotarłyśmy do rodzin najbardziej potrzebujących - mówi s. Magda.

Dzięki darczyńcom z Polski i innych krajów udało się zakupić żywność dla 120 rodzin. Każda z rodzin otrzymała paczkę z 10 kg mąki kukurydzianej, 5 kg ryżu, 5 kg fasoli, 5 kg cukru, 2 litrami oleju i 2 kg mydła w kostce.

Niosąc nadzieję w czasach koronawirusa   s. Magda Orczykowska MSOLA

- Rodziny były bardzo wdzięczne za dary, szczególnie że obiecywana w marcu przez rząd pomoc nie nadchodziła. My również czułyśmy się szczęśliwe, że w tym czasie pandemii możemy nieść  nadzieję na lepsze jutro. Być może nie jest to coś wielkiego, ale czułyśmy, że jesteśmy blisko ludzi, którzy potrzebowali nadziei i odwagi, aby przejść przez ten trudny okres - mówi misjonarka.

- Dziękujemy wszystkim darczyńcom za materialne wsparcie i modlitwę w intencji tych, do których jesteśmy posłane. Niech Bóg Wam błogosławi - dodaje.

Więcej o zgromadzeniu i misjach Sióstr Białych na: http://siostrybiale.org/

« 1 »

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy