Nowy numer 3/2021 Archiwum

Strzał w dziesiątkę

Kiedy na początku tego roku pojawiła się w sieci katolicka platforma VOD, uznałem, że może to być jedna z najważniejszych inicjatyw mających na celu popularyzowanie kultury, w tym wypadku filmu, związanej z chrześcijaństwem.

O tym, jak trudno było do tej pory znaleźć wartościowe filmy o tej tematyce, wiedzą wszyscy, którzy usiłowali wyszukiwać interesujący ich tytuł w sieci. Oczywiście niektóre z nich były tam dostępne, ale tak naprawdę większość znajdowała się w szarej strefie. Legalne platformy miały w swoim repertuarze najczęściej tylko głośne lub skandalizujące tytuły.

Katoflix.pl jest, przynajmniej do tej pory, jedyną poza Włochami tego typu platformą, która gromadzi filmy o tematyce chrześcijańskiej w jednym miejscu. Co ważne, znajdziemy tu nie tylko religijne filmy fabularne i dokumentalne, ale także głośne tytuły podejmujące tematykę etyczną i moralną w sposób poważny. Czasem są to tytuły kontrowersyjne, ale każdy z nich z pewnością pobudza do myślenia.

Podobnych inicjatyw nam brakowało, chociaż wcześniej pojawiały się wydawane na DVD serie filmów religijnych. Największym osiągnięciem w tej dziedzinie był cykl „Ludzie Boga”, w którym ukazało się ponad 70 tytułów opatrzonych obszernymi komentarzami. Było wśród nich wiele znakomitych pozycji, które weszły już do historii kina. Jednak możliwości powstających wypożyczalni internetowych, w tym również portalu katoflix.pl, w zakresie dostępu widzów do wybranych tytułów w stosunku do wydawnictw oferujących płyty DVD, których nakłady nieustannie spadają, są nieporównywalne.

Miałem obawy, czy katoflix.pl oferując wartościowe kino dla wybranej publiczności przetrwa. Zastanawiałem się, czy też nie zniknie z filmowego rynku, jak wiele innych ambitnych inicjatyw. Tym bardziej że działa bez żadnego finansowego wsparcia, czyli może liczyć tylko na wiernych widzów. Moje obawy okazały się na szczęście bezpodstawne. Z pewnością inicjatywa Studia Katolik prowadzonego przez zgromadzenie księży salwatorianów okazała się strzałem w dziesiątkę.

***

Wraz z najnowszym wydaniem "Małego Gościa Niedzielnego" (dostępny już w kioskach i parafiach) otrzymasz dostęp do filmu "Największy z cudów".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także