Nowy numer 17/2024 Archiwum

Potrawy na dworze królewskim

Kuchnia na polskim dworze królewskim była niegdyś jedną z najbardziej cenionych w Europie. Co serwowano podczas wielkich uroczystości?

Niestety, większość rekonstrukcji przepisów oparta jest na domysłach. Zachowało się niewiele informacji na temat tego, co serwowała kuchnia królewska kilkaset lat temu. Szczątkowych informacji dostarczają jedynie rachunki i księgi zakupów dworskich. Odtwarzanie jadłospisu jest więc trudnym zadaniem, bo nie dość, że brakuje źródeł, do których można się odwołać, to zmieniły się też nasze upodobania smakowe. Za jedną z pierwszych opublikowanych polskich książek kucharskich uważa się „Compendium fercolum, czyli zebranie potraw” autorstwa Stanisława Czernieckiego – kuchmistrza Lubomirskich – wydaną w 1682 roku.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek