Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dobra zabawka

Kolorowe zabawki wypełniające półki w sklepach to spore wyzwanie dla rodziców. Czy te markowe, najdroższe, zawsze są najlepszym wyborem?

Prezenty świąteczne są wyjątkowe. Przechowywane latami przywołują wspomnienia dziecięcych lat, pełnych szczęścia i beztroski. Co powoduje, że jedne zabawki nudzą się po kilku dniach, a inne sprawiają radość bez końca?

Dobry wybór

Zabawka wywołuje u dziecka radość, wzbudza zainteresowanie i pochłania jego uwagę. Dobrze dobrana do wieku potrafi przyczynić się do wspomagania rozwoju poznawczego, fizycznego, społecznego i emocjonalnego. Ale nie tylko sam przedmiot jest ważnym elementem zabawy. Jak pokazują badania Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, dla rozwoju dziecka i pełnowartościowej zabawy równie ważne jest towarzystwo innych ludzi. Mogą to być rówieśnicy, grupa zróżnicowana wiekowo albo rodzice czy opiekunowie. W takim kontekście sam przedmiot staje się narzędziem do nauki interakcji z innymi osobami – i to jest chyba najważniejsze w zabawie. Zabawa z innymi wyzwala kreatywność, poszerza zasób słów, uczy wyborów i panowania nad emocjami. Nie zastąpi tego żaden, nawet inter­aktywny na kilku poziomach gadżet.

Czym kierować się przy wyborze zabawki dla dziecka? Przede wszystkim musi być ona dopasowana do wieku. Często ułatwia to oznakowanie umieszczane przez producentów na opakowaniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów, dla których zagrożeniem mogą się stać niewielkie, luźne elementy. Ważne też, by jakoś współgrała z zainteresowaniami dziecka.

Zabawki można podzielić na: wyzwalające kreatywność, edukacyjne, odwzorowujące „dorosłe” przedmioty codziennego użytku i rozwijające ruchowo. Choć interaktywność elektroniczna kojarzy się z nowoczesnością, nie zawsze pozostawia dziecku miejsce na uruchomienie wyobraźni. Pluszowy królik różni się znacząco od królika interaktywnego, który sam reaguje na ruch, wydaje dźwięki, porusza się i domaga się jedzenia albo głaskania. W tym przypadku odgłosy i zachowanie pluszaka z elektroniką w brzuchu zabierają możliwość wykreowania cech i zachowań wymyślonych przez dziecko. Grające, mówiące i mrugające kolorowymi światełkami przedmioty co prawda zwracają uwagę i mogą uczyć (np. odgłosów zwierząt, alfabetu czy kolorów), ale mogą też dostarczać zbyt wielu bodźców.

Miejsce dla wyobraźni

Zestawy klocków to jedna z najbardziej rozwijających wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne zabawek. Znane i lubiane klocki Lego dają nieograniczone możliwości. Do zabawek rozwijających manualnie dodać można świetne zestawy mas plastycznych, które pozwalają pobudzać kreatywność i zręczność dzieci. To dotyczy też wszelkich hobbystycznych zestawów typu „zrób to sam” (DIY). Możliwości jest wiele, od składanych modeli czy kolekcjonerskich figurek do samodzielnego pomalowania, przez puzzle 3D, szycie, haftowanie, lepienie z gliny, po tworzenie biżuterii czy wreszcie naukę gry na instrumentach. Gry planszowe, zręcznościowe, logiczne czy wymagające rozwiązania jakiegoś problemu lub zagadki mogą spełniać funkcje edukacyjne, a dodatkowo wymuszają grę zespołową. Uczą taktyki, logicznego myślenia, panowania nad emocjami, współdziałania i pozwalają poznać smak zwycięstwa oraz porażki. Te wszystkie aspekty nie zawsze są osiągalne w grze komputerowej, chyba że jest to też gra zespołowa.

Zabawki udające przedmioty ze świata dorosłych pozwalają na odgrywanie ról, konkretnych sytuacji i wcielanie się w postacie (lekarz, nauczyciel, weterynarz). Tutaj wyobraźnia ma duże znaczenie, bo fabułę i sytuacje wymyślają dzieci, a zabawki są tylko pretekstem. Sprawiają, że zabawa jest bardziej atrakcyjna. W tego typu grach ważne jest, aby dzieci potrafiły zastępować brakujące elementy zabawy innymi przedmiotami (np. podłużny klocek może być elementem budowli, jedzeniem dla pieska czy towarem sklepowym). Nie jest sztuką posiadanie wszystkich niezbędnych do zabawy przedmiotów (kuchnia z pełnym wyposażeniem, warsztat stolarski, sklep). Kreatywność rodzi się wtedy, kiedy dzieci potrafią wymyślać ich zamienniki albo bawić się rzeczami, które istnieją „na niby”.

Warto zwrócić też uwagę na estetykę wykonania zabawki i jej jakość. Lepiej wybrać mniej zabawek, za to lepszej jakości. Taki przemyślany zakup będzie dłużej cieszył i nie zginie w stosie innych prezentów. Może zapadnie w pamięć i stanie się ulubioną zabawką…•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama