Nowy numer 2/2021 Archiwum

Od początku człowiek

Co prawo mówi o człowieczeństwie dziecka poczętego i dlaczego ustawodawstwo zezwala na aborcję – wyjaśnia prawnik, dr Tymoteusz Zych.

Kto zaczął tworzyć prawa sprzyjające aborcji?

Ciekawe, że pierwszy dekret o depenalizacji (niekaralności) aborcji pojawia się w czasie rewolucji francuskiej, w 1792 r. On obowiązywał bardzo krótko, ale pokazał, gdzie mamy źródła procesu dehumanizacji człowieka na pierwszym etapie jego życia. Natomiast pierwszym państwem, które trwale wprowadziło ustawodawstwo aborcyjne na szeroką skalę, był Związek Sowiecki. Nastąpiło to w roku 1920. Aborcja została narzucona innym państwom okupowanym przez Sowiety, w tym Polsce, w latach 50. Na szerszą skalę ustawodawstwo aborcyjne, za wyjątkiem Islandii, rozwinęło się już w okresie powojennym na fali rewolucji seksualnej.

A teraz jest tylko gorzej?

Nie! Większość krajów świata przewiduje prawną ochronę życia. Na 196 państw ponad 120 przyjmuje wyższy poziom tej ochrony niż Polska. Nasz kraj wyróżnia się tym, że ochrona życia została tu w ostatnich dziesięcioleciach podwyższona. Nie jest to jednak jedyny kraj Europy, w którym toczy się na ten temat dyskusja. Negatywnym przykładem jest Irlandia, gdzie ochronę życia uchylono, ale na Słowacji niedawno zaledwie jednym głosem przepadł projekt znacznie podwyższający standard ochrony życia. Wiemy, że ta sprawa wróci do parlamentu słowackiego jeszcze w tej kadencji. Z kolei Węgry przyjęły konstytucję, w której wprost mówi się o ochronie życia od momentu poczęcia, ale do tej pory stare komunistyczne przepisy nie zostały uchylone. Ta walka jest więc otwarta. W USA jest ogromna szansa na odrzucenie wyroku Roe vs. Wade, który narzucił prawo aborcyjne Ameryce. Tak więc z jednej strony jest regres zapoczątkowany przez blok sowiecki, a z drugiej widzimy, że te procesy nie są nieodwracalne.•

Tymoteusz Zych

doktor nauk prawnych, radca prawny, wiceprezes zarządu Instytutu Ordo Iuris, wykładowca akademicki.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama