Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Oddajcie nam tęczę!

Magia świąt? Tęcza jako symbol gejów? Medytacja obowiązkowo „transcendentalna”? Niebo wiejące nudą? Metallica w wersji chorałowej? To, że świat podkrada chrześcijańskie święta i nadaje nowe znaczenia tradycyjnym definicjom, to jedno. Ale czy my naprawdę musimy to kupować – pisze Marcin Jakimowicz. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":

Jak obezwładnić kurę? Wszystkie kazania mówimy o sobie i do siebie. I musimy je od razy przeżywać na sobie – mówi dominikanin Wojciech Prus w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem o kryzysie braci kaznodziejów i Lecha Poznań.

Purpura dla więźnia. Czy zbrodniarz wojenny może zostać kardynałem? Gdy Pius XII ogłaszał nominację abp. Alojzego Stepinaca, był on skazany prawomocnym wyrokiem sądowym na karę 16 lat więzienia – pisze Andrzej Grajewski.

Jak się spowiadać z in vitro? Do naszej redakcji przyszedł list, który zwraca uwagę na ważny wymiar sprawy in vitro, który w ferworze aktualnej walki o ustawę sejmową może umknąć naszej uwadze. „Jak mam spowiadać się z tego, że mam dziecko poczęte w wyniku zabiegu in vitro?” – pyta autor listu. Odpowiada mu ks. Tomasz Jaklewicz.

Wszystko jest możliwe. Posłowie zdecydowali o losach projektów ustaw bioetycznych. Odrzucili całkowicie zakazujący in vitro Teresy Wargockiej (PiS), a do dalszych prac skierowali propozycje Bolesława Piechy (PiS) i Jarosława Gowina (PO). Komentarze posłów do tej decyzji zebrał Bogumił Łoziński.

Wojna czy pojednanie. Choć w Polsce doszło do zabójstwa na tle politycznym, nasi politycy nie podejmują żadnych realnych kroków, aby przerwać narastającą spiralę nienawiści i agresji w życiu publicznym. Klucz do zejścia ze ścieżki nienawiści prowadzącej do morderstwa znajduje się w rękach liderów PO i PiS, a drogę do pojednania wskazuje postawa Kościoła katolickiego – pisze Bogumił Łoziński.

Leczenie z polisą. Minister zdrowia chce zachęcić do prywatnych polis medycznych. Liczy na to, że dzięki nim rozładują się kolejki w publicznych placówkach, a w systemie ochrony zdrowia znajdzie się więcej pieniędzy. O szczegółach tej propozycji pisze Joanna Jureczko-Wilk.

Przy gęsi dobrze posiedzieć. Amerykanie na Dzień Dziękczynienia mają indyka, a Polacy na Święto Niepodległości gęś. Tak przynajmniej być powinno, choć trzeba przyznać, że na polskich stołach częściej gości indyk niż gęsina. Kto i jak hoduje gęsi opisuje Marcin Wójcik.

Srbija.eu. Czy czarna owca Bałkanów zostanie członkiem Unii Europejskiej? Dziesięć lat temu podobne pytanie skończyłoby się pukaniem w głowę. Serbia przeżywała jeszcze upokorzenie po nalotach sił NATO w 1999 roku, które dotknęły szczególnie mocno stolicę państwa, Belgrad. W ten sposób państwa zachodnie, przede wszystkim Stany Zjednoczone, chciały wymusić na reżimie Slobodana Miloszevicia wycofanie się z Kosowa i zaprzestanie prowadzenia tam czystek etnicznych. Dekadę później pamięć o tych wydarzeniach jest nadal żywa, choć w tym czasie Serbia obrała zdecydowany kurs na Zachód. dwa tygodnie temu szefowie dyplomacji krajów członkowskich zgodzili się rozpatrzyć tę kandydaturę i skierować ją do Komisji Europejskiej – pisze Jacek Dziedzina.

Zysk niepewny. Wbrew temu, co powszechnie się sądzi, duże imprez sportowych wcale nie musi przekładać się na wzrost gospodarczy kraju organizatora. Dobrze o tym pamiętać, wydając kolejne miliardy na przygotowania do Euro 2012 – pisze Tomasz Rożek.

Latający pociąg. Pędzi z prędkością 430 km/h, choć wydaje się, jakby sunął po lodzie. W Szanghaju, w Chinach, działa bodaj jedyna na świecie komercyjna linia kolei magnetycznej. Jak funkcjonuje taka kolej opisuje Tomasz Rożek.

Czytanie dla wybranych. Coraz mniej Polaków czyta książki – ta wiadomość w dobie internetu nie jest specjalnym zaskoczeniem. Martwi jednak tempo, w jakim to zjawisko narasta – pisze Szymon Babuchowski.

Katechizm wyrzeźbiony. Na murach tej świątyni znajdziesz wyrzeźbioną całą historię zbawienia. 7 listopada kościół Sagrada Familia w Barcelonie poświęci Benedykt XVI. Tę wyjątkową świątynię z bliska obejrzał i opisał Leszek Śliwa. 

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza