Nowy numer 3/2021 Archiwum

Maryja zrozumie

Od ponad 250 lat na leśnym wzgórzu czczona jest figura Matki Bożej Brzemiennej, pochodząca z XVIII wieku. Słynący łaskami wizerunek Maryi otaczany jest modlitwą wiernych, szczególnie małżonków, proszących o dar potomstwa.

Matemblewo. Niegdyś niewielka osada przy borach należących do klasztoru oliwskich cystersów, dziś dzielnica Gdańska. Panują tu cisza i spokój. Ma się wrażenie, jakby czas biegł trochę wolniej. Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, znajdujące się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jest sercem Pomorza, bijącym dla każdego. – To miejsce służy życiu, ukazywaniu jego piękna i wartości – mówi kustosz ks. kan. Andrzej Pradela.

Początki owiane legendą

Przekaz ludowy mówi, że pewnej mroźnej nocy 1769 roku ubogi stolarz z pobliskiej wioski Matarnia spieszył do Gdańska, aby sprowadzić lekarza do ciężko chorej żony, która spodziewała się porodu. W trakcie wędrówki tracił stopniowo siły. Klęknął na śniegu i zaczął modlić się do Maryi o pomoc dla siebie, cierpiącej małżonki oraz mającego narodzić się dziecka. Nagle ujrzał przed sobą jasność, z której wyłoniła się postać brzemiennej Niewiasty. Zbliżyła się do niego i rzekła: „Nie bój się! Wracaj do domu. Żona twoja czuje się dobrze i dała ci śliczne, zdrowe dziecko”. Mężczyzna wrócił do domu, gdzie przekonał się o prawdziwości słów Jasnej Pani. Okazało się, że jego małżonce także ukazała się nieznajoma Niewiasta, która towarzyszyła jej podczas porodu.

Za namową sąsiadów szczęśliwy ojciec pod przysięgą opowiedział o zdarzeniu cystersom z oliwskiego opactwa. Zakonnicy uznali jego świadectwo za wiarygodne. Niedługo potem polecili wykonać figurę Matki Bożej Brzemiennej, którą w uroczystej procesji przenieśli do Matemblewa. Tam umieszczono ją w drewnianej kapliczce na wzgórzu.

Wieść o cudownym wydarzeniu szybko rozeszła się po okolicy. Do miejsca objawienia zaczęli przybywać pielgrzymi, głównie kobiety, które nie mogły doczekać się potomstwa lub które spodziewały się dziecka. Każda przynosiła ze sobą woreczek z ziemią, z której z czasem usypano kopiec o wysokości 9 m.

Obecna murowana kaplica pochodzi z 1903 roku. Znakiem potwierdzającym początek kultu jest umocowana na szczycie kapliczki chorągiewka z wybitym monogramem „MARIA” i datą 1769. – Od tego momentu rozpoczyna się historia naszego sanktuarium – zaznacza ks. Andrzej Pradela.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama